Specijalna bolnica za plućne bolesti u Surdulici osnovana je 24.avgusta 1924. godine i bila je namenjena lečenju tuberkuloze. Zanimljivo je da je otvaranju lično kralj Aleksandar Karađorđević sa kraljicom. Danas ova bolnica predstavlja važnu kariku u kovid sistemu Pčinjskog okruga. Razgovarali smo sa firektorom Specijalne bolnice dr Slavišom Kostićem o tome kako su uspeli da leče kovid, ali i da ne zapostave non kovid pacijente.
VOM: Kada je surdulička bolnica postala deo kovid sistema i kako je posao organizovan da ne budu zapostavljeni i pacijenti sa plućnim bolestima koji nisu kovid pozitivni.
SK: Poslednjih decenija broj tuberkuloznih pacijenata opada, a sve veći broj je pacijenata sa drugim plućnim bolestima. Bolnica ima 100 postelja i 100 zapošljenih radnika na neodređeno. Zbog potrebe lečenja pacijenata od COVID-19 jedan deo kapaciteta Specijalne bolnice sa posteljnim fondom od 63 postelja je odlukom Ministarstva zdravlja 29.06.2020. stavljen u COVID sistem, a drugi deo bolnice sa 80 postelja je ostao da radi u redovnom režimu lečeći i dalje plućne bolesnike na jugu Srbije.
VOM: U jednom trenutku činilo se da se situacija smiruje i da se vraćate svojim primarnim pacijentima.
SK: Nakon smirivanja epidemiološke situacije u spetembru 2020. bolnica se vraća u redovan režim rada od 03.10.2020. do 09.11.2020. kada je ponovo ušla u COVID sistem sa
istim posteljnim fondom (COVID i ne-COVID). Sedam lekara specijalista pneumoftiziologije i dvoje interne medicine su otvaranjem COVID bolnice podeljeni u dve grupe, četvoro lekara za rad u COVID sistemu i petoro lekara za rad u ne-COVID delu bolnice. Lekar na specijalizaciji iz interne medicine na VMA je takođe vraćen u našu ustanovu, kao i četvoro mladih lekara koji su zapošljeni na određeno vreme radi pomoći u lečenju COVID pacijenata. Zbog proširenja kapaciteta bolnice od 100 na 143 postelja odlukom Ministarstva upošljeno je više medicinskih i nemedicinskih radnika na određeno vreme, na period od najpre tri meseca, a sa ponovnim otvaranjem COVID bolnice 09.11.2020. na period od devet meseci, čime je omogućeno organizovanje rada u oba sistema.
VOM: Da li su se Vaši specijalisti sretali sa koronom i njenim posledicama i pre nego što je Bolnica ušla kovid sistem?
SK: Lekari specijalisti u našoj ustanovi su aktivno učestvovali od samog početka epidemije zbog čestih plućnih komplikacija, a otvaranjem COVID bolnice i direktno u crvenoj zoni. Svi medicinski radnici su podeljeni u dve grupe za rad o ova dva potpuno odvojena sistema (odvojeni i fizički zbog paviljonskog tiša bolnice – dve potpuno iodvojene zgrade), i nakon tri meseca rada u crvenoj zoni izvršena je rotacija radnika. U početku su bili infrastrukturni problemi (nabavka kreveta, posteljina i slično) koji su rešeni uz pomoć Ministarstva, vojske RS i velikog broja donacija. U drugom talasu epidemije, od 29.06. do 02.10.2020. u COVID delu Specijalne bolnice je lečeno ukupno 246 pacijenata, a tokom trećeg talasa epidemije, od 09.11.2020. pa do današnjeg dana (08.02.2021) lečeno je 343 pacijenata. Ali, s obzirom da je naša bolnica regionalna za plućne bolesti, pokriva preko 250.000 stanovnika, iskustvo naših lekara je bilo od neprocenjive koristi u lečenju ove bolesti jer su njene najčešće komplikacije upravo plućne što je i naša specijalnost.
VOM: Kakva je bila saradnja sa resornim ministarstvom i da li ste mogli da računate na pomoć kolega iz Niša i Vranja?
SK: Saradnja sa Ministarstvom zdravlja je sve vreme trajanja COVID bolnice na visokom nivou. Imali smo punu podršku za nabavku zaštitne opreme, lekova i potrebnih medicinskih aparata, ali i za rešavanje problema grejanja u zgradi gde je COVID bolnica. Ministarstvo zdravlja je omogućilo i zapošljavanje radnika na određeno vreme bez kojih bi bilo nemoguće adekvatno organizovati rad sa proširenim posteljnih fondom. Najviše smo u proteklom periodu sarađivali sa Zdravstvenim centrom u Surdulici, kao i sa
lekarima u COVID bolnici u Vranju i u UKC Niš.
VOM: Koji period u radu kovid bolnice je za Vas i Vaše kolege bio najteži?
SK: Jedan od najtežih perioda u COVID bolnici je bio u novembru mesecu, prošle godine kada je veliki broj korisnika Doma za stara lica iz Surdulice bio hospitalizovan s obzirom da se radi o licima u dubokoj starosti sa pridruženim bolestima. Posebno je teško od takve
jedne bolesti lečiti svoje rođake, komšije, prijatelje jer je, pored profesionalnog zalaganja, uključen iemotovni momenat kojeg prosto ne možete izbeći.