12.6 C
Vranje
subota, decembar 7, 2024
Prikaži još
    NaslovnaReč po rečFELJTON: JEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČAJEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČA: Multietnička policija – prvi korak ka demokratizaciji (44.deo)

    JEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČA: Multietnička policija – prvi korak ka demokratizaciji (44.deo)

    Uporedo sa svim inicijativama za demokratizaciju društva i veći stepen ličnih i kolektivnih sloboda i prava, Albanci su kod predstavnika međunarodnih organizacija, pre svega kod predstavnika OEBS, ali i kod  ambasadora SAD i Velike Britanije, Vilijama Montgomerija i Čarlsa Kraforda, tražili da promene počnu od „srpske policije“.

    To insistiranje da promene krenu od lokalne policije, potkrepili su brojnim primerima maltretiranja i zlostavljanja Albanaca koje je prikupio Odbor za ljudska prava iz Bujanovca, na čijem je čelu bio diplomirani pravnik Šaip Kamberi. Ovaj odbor je inače prva organizacija građanskog društva na jugu Srbije, registrovana 1999. godine.

    Dokumentovani podaci iz Odbora za ljudska prava brzo su dospeli do aktivista Fonda za humanitarno pravo i Helsinškog odbora za ljudska prava iz Beograda. Ove dve organizacije građanskog društva izvršile su dodatni pritisak kako na predstavnike međunarodne zajednice, tako i na nove demokratske vlasti u Srbiji, kojima je bilo stalo da se na jugu Srbije pokrenu pitanja demokratizacije društva.

    Tako su stvoreni uslovi da se na predlog Misije OEBS u Jugoslaviji, u Bujanovcu potpiše dokument o stvaranju jedinica multietničke policije pod nazivom „Principi za multietnički policijski elemenat u Preševu, Medveđi i Bujanovcu“. Dokument su 27. juna 2001. godine, potpisali šef Misije OEBS Stefano Sanino, ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović, predsednik Koordinacionog tela Nebojša Čović i predsednik opštine Preševo Riza Halimi.

    „Multietnička lokalna policija“, kako je u svakodnevnoj komunikaciji nazvan ovaj projekt, predstavljala je prvi konkretan korak ka ravnopravnom učešću Albanaca u vršenju javnih poslova. Ovim projektom je u lokalne policijske snage triju opština, uključeno oko 300 pripadnika albanske nacionalne zajednice, uglavnom mladih.

    Oni su, podeljeni u grupe, prošli nekoliko nivoa višenedeljne obuke za vršenje policijskih poslova od patroliranja, komunikacije sa građanima do službenih veština. Za njih je posebna obuka organizovana u Nastavnom centru Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP) „Mitrovo polje“ kod Kruševca.

    Od tada na području opština Bujanovac, Prešvo i Medveđa, posebno u mešovitim sredinama, sve policijske patrole sastavljene su od pripadnika obe nacionalne zajednice.

    Međutim, i danas, posle 20 godina, pripadnici albanske zajednice nisu adekvatno zastupljeni na svim nivoima službe, a posebno na višim položajima. Zbog toga se vlastima u Beogradu politički subjekti Albanaca na jugu Srbije i Nacionalni savet albanske nacionalne zajednice često obraćaju i traže da se u ovoj oblasti ispoštuju evropski standardi.

    Prema podacima iz 2012. godine, u Bujanovcu, Preševu i Medveđi u policije je bilo 697 zaposlenih. Od toga Srba je bilo 451 ili 64,7 odsto. Procenat zaposlenih Albanaca po opštinama bio je sledeći: Preševo: 50,4, Bujanovcu 34,8 i Medveđi 4,9 odsto, što je daleko od učešća ove nacionalne zajednice u ukupnom broju stanovnika.

    Radoman Irić

    Napomena: Prenošenje teksta ili delova teksta nije dozvoljeno bez kontakta redakcije i odobrenja autora feljtona.

    Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 61 6040777 (WhatsApp / Viber / Telegram).
    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.

    Popularno

    Počinje Internacionalna likovna kolonija

    Od ponedelјka 15. jula 2024. počinje sedmodnevna Internacionalna Likovna kolonija u organizaciji JU Narodni univerzitet Vranje, a pod pokrovitelјstvom grada Vranja. Gosti ovogodišnje kolonije dolaze...

    POČELA SEDNICA: Opoziciji smeta privatno obezbeđenje