Lekar Miloš Trajković za VOM odgovara na pitanja, kako se pripremiti za letovanje, adekvatno zaštititi od sunca, kako se zaštititi od sunčanice, prepoznati njene simptome i reagovati ukoliko ukoliko do nje ipak dođe.
Jedna od najčešćih dilema pre polaska na letovanje je koji zaštitni faktor odabrati?
Sunčevi zraci do Zemlje dolaze u vidu UVA i UVB zračenja. UVA zraci utiču na dublje delove kože, i prisutni su tokom cele godine. UVB (ultraljubičasti) zraci su glavni uzroci opekotina na koži, jer deluju na površnim delovima kože. Preterano izlaganje suncu može dovesti do preranog starenja kože, kao i do pojave melanoma.
SPF, ili zaštitni faktor od sunca, pokazuje koliko taj proizvod štiti od UVB zraka. Broj koji se nalazi pored SPF prikazuje dozu sunčevog zračenja koja će dovesti do crvenila kože koja je zaštićena tim preparatom u odnosu na količinu zračenja koja je potrebna da izazove crvenilo kože koja nema nikakvu zaštitu.
Da li to znači da je veća doza zaštite bolja?
To ne treba shvatiti tako bukvalno, jer to može da važi jedino ako se primene pravila za korišćenje kreme.
- Naneti dovoljnu količinu preparata na čitavo telo 20ak minuta pre izlaganja suncu (ne zaboravite na uši i vrat, dlanove, tabane i druga teško dostupna mesta)
- .Potrebno je ponovo naneti proizvod na svaka dva sata, zatim nakon svakog intenzivnog znojenja, kupanja ili brisanja peškirom.
- Statistika kaže da većina ljudi nanese samo 25-50% preporučene količine preparata. Iako se možda čini da je to dovoljno, polovina preporučene količine zaštitnog sredstva pružiće daleko manju zaštitu.
Takođe, ne treba se oslanjati samo na preparate sa zaštitnim faktorom, već treba koristiti i zaštitu kao što je šešir, naočare, sedenje u hladovini tokom najjačeg zračenja u toku dana.
Iako se koža možda neće zacrveneti, UVA zraci mogu izazvati neprimetno oštećenje koje se kasnije može razviti u kancer. Zato je važno da preparat za sunčanje sadrži odgovarajuć SPF faktor, ali i da sadrži UVA filtere koji će omogućiti širi spektar zaštite.
Šta je osim krema potrebno uraditi prilikom izlaganja suncu?
Nositi garderobu od svile i pamuka, kao i prirodne materijale.Decu posebno treba štititi, nošenje šešira i naočara.Potrebno je unositi što više tečnosti, vode, i rasladnih pića. I u vodi je potrebno koristiti zaštitni faktor. Krema se čuva na tamnom mestu ili u frižideru.
Šta je sunčanica i koji su njeni simptomi?
Sunčanica nastaje kao odgovor organizma na visoku temperaturu, i prekomereno izlaganje suncu glave i potiljka bez ikakve zaštite. Nisu sve osobe podložne brzoj sunčanici, ali deca, starije osobe sa hroničnim bolestima, ćelave osoba i druge, svakako jesu.
Ono što je karakteristično za sunčanicu je da postoji i takozvana kasna sunčanica, koja je javlja pri spavanju ili tokom prvog sna.
Kada se javlja sunčanica?
Pošto se javlja kao odgovor na visoku temperaturu, svakako možemo da kažemo da se javlja prilikom dugog putovanja u prevoznim sredstvima bez klime, na moru, prilikom neadekvatne zaštite, takođe, i na planini, jer na planini ultraljubičasto (UV) zračenje se snažnije emituje.
Koji su simptomi sunčanice?
Nakon 6-12 sati od izlaganja suncu, sunčanicu možemo da prepoznamo po vrtoglavici, bolu u glavi, pojačanom znojenju, vrelim rukama i nogama, suvom kožom, crvenilo u licu, a može doći i do povraćanja. Svakako, telesna temperatura je povećana.Pošto su sunčanici najpodložnija deca, roditelji veoma često sunčanicu pomešaju sa nekom infekcijom. Ako se odmah ne reaguje upotrebom adekvatnih medikamenata i rashlađivanjem, može doći do kome ili smrti.Kada primetimo da neko ima sunčanicu, osobu treba preneti u hladniju sobu, skinuti odeću sa nje, i dati hladne napitke. Telesna temperatura treba biti ispod 38 °C.
Kada se treba obratiti lekaru?
Ako je telesna temperatura uvećana i nakon primene lekova (antipiretika) i rashađivanja. Tada može da se radi i o nekoj drugoj bolesti, kao što je crevna infekcija.Ako dođe do dužeg gubitka svesti, jer onda to može biti znak pada krvnog pritiska.Ako je povraćanje dugotrajno, jer se onda radi o težem obliku sunčanice.
Kako delovati preventivno protiv sunčanice?
Sunčanica se može izbeći adekvatnom zaštitom od sunca, kao što su šeširi, ako je osoba izložena direktno na suncu. Takođe, bitno je da što više osoba bude u hladovini ako je to moguće. Ako je osoba izložena direktno na suncu, ali je sprečena da nosi šešir ili slično, potrebno je stalno rashlađivati kosu, glavu i potiljak vodom. Veoma je bitno piti puno tečnosti.