Koliko puta vam se desilo da pre samog izlaska u grad primetite ogromnu bubuljicu koja je izbila na površinu? Mnoge devojke i žene imaju problematičnu kožu, sklonu bubuljicama. Kada odluče da se reše bubuljica, naiđu na pregršt saveta koji se na kraju ispostave kao mitovi. Ne daju rezultate, a vi ostanete sa dosadnim bubuljicama na licu i pitate se šta da radite.
U današnjem tekstu otkrićemo vam najveće mitove o bubuljicama.
Šta su bubuljice?
Bubuljice ili akne su upalni procesi na koži i ispod nje. Nastaju kada se višak sebuma i bakterija pomeša i prodre kroz pore duboko u kožu. Bubuljice mogu biti potkožne, gnojne, bele u grupama, nalik osipu…
U svakom slučaju, kakva god vrsta bubuljica bila, može ostaviti ožiljke na koži ako se ne tretira na pravi način.
Uzročnici za nastanak bubuljica mogu biti različiti, kao što su:
- Genetika
- Menstrualni ciklus
- Policistični jajnici
- Kozmetika na bazi ulja koja zapušuje pore
- Hemijska kozmetika i jaka šminka
Sada kada znate kako bubuljice nastaju i zašto se javljaju, prelazimo na mitove o bubuljicama kako bi mogli što lakše da se borite protiv njih.
Najveći mitovi o bubuljicama
Neverovatno je koliko je spisak mitova dugačak. Mi smo izdvojili najčešće i najveće mitove za koje želimo da vas razuverimo i pokažemo vam da nisu tačni.
Mit broj 1: Samo tinejdžeri dobijaju akne
Akne su najčešća pojava na koži i mogu ih dobiti ljudi svih uzrasta. 30% odraslih ima problem sa bubuljicama. U svakom slučaju, 85 % tinejdžera dobije bubuljice u pubertetu. Ostatak tinejdžera ih ne dobije ili im se povremeno jave.
Mit broj 2: Perite lice što češće smanjićete bubuljice na licu
Ovo nikako nemojte raditi. Dovoljno je oprati lice dva puta dnevno. Sve preko toga bi više moglo da našteti vašoj koži nego da joj pomogne.
Ukoliko perete lice više od dva puta dnevno presušićete kožu, što dovodi do novih problema u vidu perutanja, crvenila i iritacije, sklonićete joj prirodnu barijeru pa će vam koža biti još podložnija napadima bakterija i svih štetnih faktora iz spoljne sredine. Dakle, češće pranje lica neće pomoći da vam akne nestanu.
Mit broj 3: Iscedite bubuljice, tako će brže proći
Ovo je možda i najštetniji mit, jer sa ovim pogrešnim savetom možete proširiti bubuljice po celom licu. Kada iscedite gnoj iz bubuljice rizikujete da bakterije iz gnoja raznesete po celom licu. Dakle, ovo nikako nemojte raditi. Ukoliko cedite bubuljice rizikujete da napravite ožiljke na mestu gde su bile bubuljice.
Mit br 4: Sunce i solarijum suše bubuljice i uklanjaju ih
Ovaj mit takođe pokušajte da izbegavate jer može doći do oštećenja kože. Sunce i solarijum su jako štetni po kožu, ako ne koristite zaštitni faktor. Mogu vam zasušiti bubuljice, ali one se neće povući. Jedino što mogu da izazovu su opekotine na licu i sušenje kože koja se ljušti i peruta.
Mit broj 5: Pasta za zube uspešno uklanja akne
Ovo je takođe još jedan mit u nizu. Pasta za zube u sebi sadrži fluoride, koji mogu da izazovu upalu kože i da pogoršaju stanje sa bubuljicama.
Mit broj 6: Radite piling lica što češće
Ovakav tretman može pogoršati stanje već upaljene bubuljice. Može izazvati još veću upalu. Ako su bubuljice gnojne može se dogoditi da sa pilingom bubuljica pukne pa zajedno sa gnojem raznesete bakterije po licu. Ovo je šansa za nastanak novih bubuljica.
Piling radite sključivo dva puta nedeljno i to kada vam bubuljice nisu gnojne. Uvek koristite blagi piling kao deo rutine nege, nikako jak, sa krupnim granulama.
Mit broj 7: Bubuljice izbijaju samo na masnoj koži
Bubuljice se mogu javiti na svim tipovima kože. Ako se vodite ovim savetom, koji nije tačan, možete prestati da koristite kreme za lice kako vaša koža više ne bi bila masna, možete prati lice više puta u toku dana kako bi skinuli višak masnoće. Nemojte to raditi. Svakoj koži je potrebna hidratacija, pa i onoj masnoj, koja je masna zbog viška sebuma. Kada imate masnu kožu lica najbitnije je da pronađete kremu ili losion koji hidrira a ne masti vaše lice. Pronađite proizvode koji otklanjaju višak sebuma a ujedno hidriraju vašu kožu.
Mit broj 8: Sredstva za prečišćavanje krvi mogu očistiti bubuljice na licu
Mnogi veruju ukoliko se krv prečisti da će se iz krvi izbaciti svi štetni sastojci koje ste unosili hranom i koji vam mogu izazvati nastanak bubuljice. Bubuljice se na ovaj način neće očistiti. Njih izazivaju razni faktori, između ostalog bakterija zvana propionibacterium acnes. Bubuljice nemaju veze sa čistom ili nečistom krvlju. Krv možete prečistiti tako što ćete korigovati unos namirnica, zdravije ćete se hraniti i na taj način ćete pomoći svom organizmu i imunitetu, ali ne i bubuljicama. Njima ipak treba drugačiji tretman.
Mit broj 9: Stavite beli luk direktno na bubuljicu i ona će se povući
Mnogi misle ako se beli luk aplikuje direktno na upaljenu gnojnu bubuljicu, da će ona nestati i iščeznuti sama od sebe.
Beli luk ima antibakterijsko dejstvo i jeste dobar za akne, ali u razblaženom obliku, ili kao jedan od dodataka masci za lice. Nemojte nikako stavljati beli luk direktno na bubuljicu jer zbog svog sastava i jačine može izazvati opekotinu ilijoš veću iritaciju oko bubuljice.
Mit broj 10: Bubuljice će proći same, samo im treba dati vremena
Bubuljice neće proći same, bez ikakvog tretmana. Ukoliko se ne leče i tretiraju na pravi način, možete dobiti još više bubuljica, a one stare će postati veće, upaljenije, bolnije. To ne želite, zar ne?
Najbolje bi bilo da pronađete odgovarajući preparat koji će vam pomoći da očistite svoje lice od bubuljica. Za bubuljice je gel najbolji. Gel uklanja višak masnoće i reguliše proizvodnju sebuma, daje koži elastičnost i mekoću, a ne masti je, i deluje na bubuljice da što brže nestanu.
Ako želite da koristite gel za bubuljice, najbolje je da to bude biljni gel, koji je sastavljen od biljnih komponenti. Biljna ulja i ekstrakti iz gela najbolje će delovati na vaše bubuljice.
Redovnom upotrebom biljnog gela bubuljice će nestati, a lice će vam biti bez crvenila i ožiljaka, mekano i elastično i pre svega sjajno i hidrirano.
Nadamo se da smo vam razjasnili da gore navedeni mitovi neće učiniti ništa dobro za vašu kožu i bubuljice. Kako biste izbegli komplikacije sa kožom, nemojte nasedati na svaki savet koji pročitate, i nikako ne koristite savete bez objašnjenja. Uvek se zapitajte da li ima logike taj savet koji ste pročitali. Ako vam ne piju vodu, proverite ih pre nego što krenete sa isprobavanjem raznih trikova i saveta.