Iako su naizgled SAD vrlo istrajne da ne dozvole poslovanje Huaweiju u Zapadnim zemljama, izgleda da se iza svega ipak krije borba za tržište.
Naime, Kineski telefoni (ne samo oni iz Huaweija) su delom i Američki. Mnogi koriste Qualcomm procesore, Broadcom modeme i Gorilla glass staklo na displejima. Takođe svi oni koriste i Američki softver – Android.
Slično, ni 5G mreža nema bez Huawei opreme. Nijedan drugi telekomunikacioni proizvođač nema sve delove za 5G sisteme u svojoj proizvodnji. Iako Ericsson, Nokia, Alcatel Lucent i Cisco proizvode neke delove 5G sistema, niko od njih nema sve potrebne delove i zaokruženi sistem kao Huawei.
Mnoge zemlje EU su ipak odlučile da dozvole Huaweiju izgradnju 5G mreža, jer su procene da bi u suprotnom kasnili barem 3-5 godina.
Prošle godine su i Intel i Epl odustali od proizvodnje svojih 5G čipova za mobilne telefone, a Tajvanski TSMC još uvek nije krenuo sa isporukom mašina za proizvodnju 5G čipova i matičnih ploča.
Ivan Trajković
Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.