U današnje vreme modernih tehnologija, Internet , pametni telefoni, tableti i računari svih vrsta su svuda oko nas.
Nije više čudo da imamo i frižidere povezane na Internet, automobile sa pristupom društvenim mrežama, a TV uređaji koji mogu da reprodukuju Internet sadržaje su postali svakodnevnica čak i u Srbiji. Zato se i mnogi pitaju koliko interneta je previše Interneta?
U svetu su rađene mnoge studije na ovu temu, pa tako Britanski psiholozi smatraju da odrastao čovek ne bi trebao da ispred računara i pametnih telefona bude više od pet sati dnevno, za tinejdžere je to dva sata, a za mlađe od 8 godina – uopšte.
Međutim, svi smo svesni da je ovako nešto vrlo teško, jer veliki broj nas računare koristi na poslu, kod kuće, dok su nam telefoni stalno u ruci.
Današnja psihijatrija i psihologija već poznaje kao dijagnoze Zavisnost od interneta i Zavisnost od video igara, te i kod nas postoje različiti programi i radionice koje pomažu u odvikavanju.
Istraživanje američke agencije APA je pokazalo da mnogi tinejdžeri, uzrasta od 14 do 18 godina, nedeljno provode više od 40 sati ispred svojih kompjutera i telefona, a to vreme nalaze tako što malo – ili nimalo – ne gledaju televiziju, manje rade domaće zadatke ili se čak manje druže sa svojim vršnjacima i porodicom.
Tako i kod nas u Srbiji mnogi srednjoškolci imaju i po dva pametna telefona, uz neizbežno postavljanje statusa i fotografija na društvene mreže „svaki minut“.Zvanično, u Srbiji ima oko 4.5 miliona aktivnih Internet korisnika, Fejsbuk i Instagram koristi oko 3 miliona,a društvenu mrežu Twitter oko pola miliona korisnika. Više od polovine domaćinstava, oko 52 odsto, poseduje računar, dok 45 odsto poseduje dva i više računara.
Društvene mreže i Internet su postali važan deo naših života, a mnogima i primarno sredstvo za komunikaciju sa porodicom i prijateljima.
Ipak, obratite pažnju na to koliko su vaši ukućani „zalepljeni“ ispred ekrana, malih i velikih, mobilnih i laptopova.
Ivan Trajković