Malo je u životu tako autentičnih i neponovljivih događaja kao što je ulazak u svet odraslih – 18. rođendan. Upravo stoga, ovaj datum ima poseban značaj za svakog čoveka i potpuno je jasno zašto mu se i u našem društvu pridaje posebna pažnja i zašto sa obeležava sa svim elementima događaja koji se pamte čitavog života.
Proslava 18. rođendana je, naravno, najvažnija za samog slavljenika, ali i za čitavu njegovu porodicu, pa i za širu familiju i prijatelje koji prate njegov rast i razvoj od kako se rodio ili prohodao ili pošao u školu.
Organizovanje savršene proslave 18. rođendana je veoma kompleksan i zahtevan zadatak, tim pre što slavljenik još nije ni iskoračio iz cipela tinejdžera pa mu još mnogo toga nije po volji, nešto mu manjka, a nečega mu je isuviše. Podrazumeva se, prostor za 18. rodjendan treba da je poseban, baš po meri slavljenika i njegovih zvanica. Poseban bi trebalo da bude i meni, ma koliko se svodio na ono što mladi vole. Očekuju se i posebna toaleta, posebna muzika, posebna torta…
Odakle početi
Svaka proslava započinje mnogo pre nego što slavljenik počne da pozdravlja svoje zvanice – onda kada se pristupi planiranju. A planiranje podrazumeva definisanje svih onih najbitnijih elemenata bez kojih bilo koja svečanost ne bi bila dobro organizovana:
- Budžet,
- Broj zvanica,
- Način pozivanja zvanica – usmeno ili pozivnicama (i u tom slučaju, štampanje pozivnica),
- Viziju prostora za proslavu ponoletstva,
- Dekoraciju prostora,
- Temu večeri (eventualno),
- Meni,
- Dres koda (eventualno),
- Toaletu i prateće aktivnosti,
- Vrste muzike – DiDžej ili muzika uživo,
- Zabavljače (eventualno),
- Zabavne aktivnosti iz „porodične radionice“,
- Tortu,
- Fotografa i snimatelja – amatere ili profesinalce,
- Obezbeđenje.
Budžet uslovljava i prostor i hranu i piće… ali ne i uspeh proslave
Osnovna stavka u planiranju proslave 18. rođendana jeste budžet, ali on nikako nije presudni faktor njene uspešnosti. Visokobudžetno slavlje nema unapred garanciju ni glamuroznosti, a ni osećanja prijatnosti, sreće i zadovoljstva, niti samog slavljenika, niti njegovih gostiju. Isto kao što niskobudžetna proslava nema znak jednakosti sa bilo kojim eventualnim negativnim kontekstom.
Budžet je bitan jer od njega zavisi najpre to koliko gostiju možete pozvati i kakav i koliki prostor možete iznajmiti.
Klubovi za proslavu punoletstva najčešće nude i kompletnu uslugu organizacije slavlja, od dekoracije prostora i obezbeđenja hrane i pića, preko muzike, obezbeđenja, fotografa i snimatelja, do angažovanja zabavljača. No, u dogovoru sa njihovim menadžemnom, najčešće je moguće većinu od ovih obaveza preuzeti na sebe:
- Pozabaviti se originalnim dekorisanjem prostora za proslavu 18. rođendana,
- Nabaviti hranu i piće (podrazumeva se, ne iz domaće radinosti već sa etiketom proizvođača),
- Angažovati DiDžeja ili živu muziku, fotografa, snimatelja i obezbeđenje,
- Osmisliti temu proslave, definisatin dres kod, eventualno sa tim uskladiti i muziku i meni,
- U domaćoj radinosti napraviti originalni pano za fotografisanje.
Ukoliko računate na manji broj gostiju, razmislite o rezervisanju dela prostora za proslavu punoletstva, u klubu za izdavanje, eventualno i separea. U tom slučaju nužno je sa menadžmentom kluba definisati i koju količinu kojeg pića ste u obavezi da naručite, kako na samoj proslavi ne bi bilo neprijatnih iznenađenja i neukalkulisanih troškova u vašem predračunu.
Opredelite se za muziku i definišite omiljenje muzičke žanrove
Muzika je najčešće presudan faktor proslave punoletstva (dobro, pošteno je reći, uz piće). Stoga je preporučljivo razmisliti o plej listi, mada je ona napola definisana već samim izborom onoga ko će muziku puštati ili je izvoditi.
Tačno je da svaka generacija ima svoje omiljene izvođače, soliste i bendove, stilove i žanrove, ali je takođe evidentno da skoro i da nema slavlja koje se ne završava tonovima koji su inače kod mladih nepopularni ili demode. Stoga nije suvišno da se u dogovoru sa izvođačima odabere nekoliko popularnih, svevremenskih numera, pa ako bude prilike i želje, sve je u redu, a ako ne – opet nema nikakvih problema.
Tema proslave, zabavne aktivnosti, govor roditelja, kutija za poruke i želje gostiju
Ukoliko slavljenik ima omiljeni film, knjigu, grad… u dogovoru sa njim možete definisati i temu večeri. I u skladu sa njom opredeliti se za dekoraciju prostora ili muziku, možda i sam meni. Ili samo jedan deo večeri posvetiti izabranoj temi.
U tom cilju možete angažovati i zabavljače – za animatore je kasno, za trbušne plesačice prerano, ali zato mađioničar, učitelj plesa ili neke druge aktivnosti, nikada nije suvišan.
Veoma simpatičan je i govor roditelja, nezavisno od toga je li predviđen za početak proslave ili za neki trenutak tokom njenog trajanja. Ovo su uvek vrlo sentimentalne scene koje razgaljuju sve prisutne, a slavljenik u svoju knjigu uspomena upisuje još jedan preemotivni trenutak koji nikada ne bledi.
Nalik na svadbarske kutije za koverte, za proslavu 18. rođendana možete pripremiti kutiju za želje gostiju upućene slavljeniku. Obezbedite dovoljno papira i olovaka i na vreme ih dajte zvanicama, kako bi nesmetano smislili svoje poruke. Kroz neko vreme one će slavljeniku biti dragocenije od bilo kojeg poklona koji je dobio tog dana.
Klubovi za 18. rođendan mogu vam svakako biti od izuzetne pomoći prilikom planiranja i realizacije datuma kojim je zapečatirano vaše roditeljstvo i ulazak u svet odraslih onoga koga ste doneli na svet.