Kada ozbiljno pristupaju školskim obavezama, mališani investiraju u svoju budućnost. Međutim, problem roditelja savremenog doba je kako da motivišu decu da redovno i marljivo uče. Na koji način im treba probuditi svest o obavezama, vremenu i poštovanja autoriteta? Ukoliko vas muče slična pitanja, nastavite sa čitanjem teksta. U narednim pasusima navešćemo nekoliko saveta koji će vam pomoći da vaše dete učinite ornim za učenje.
Pohvalite trud bez obzira na rezultat
Bez obzira na to koliko se trude, školarci će u jednom momentu zasigurno naići na ozbiljnu prepreku u učenju koju ne mogu tako lako da reše. U početnim razredima, najveće glavobolje mališanima zadaje tablica množenja, dok su u starijem dobu takvi problemi najčešće povezani sa nešto komplikovanijim matematičkim izrazima. Bez obzira na uzrast, složenost zadataka kao i na negativni rezultat, potrudite se da pohvalite svako dečije zalaganje. Klinci će na taj način dobiti povratnu informaciju o vašem poverenju i poželeće da napreduju, što će se svakako pozitivno odraziti na dalji proces učenja. Pored reči hvale, s vremena na vreme, decu možete iznenaditi i poklonima.
Da li je nagrađivanje dobra metoda
Sistem nagrađivanja ostavlja pregršt blagodeti, ali bi ovde, kao i u svakom drugom sistemu, trebalo imati osećaja za meru. Dakle, ne nagrađujte mališane nakon svake odlične ocene ili dobrog odgovaranja, već nastojte da iznenađenjem obeležite tromesečje, polugodište ili kraj godine. Što se tiče samih poklona, nova lopta, bager igračka na daljinski ili figurica omiljenih super heroja su najčešće želje dečaka. Sa druge strane, devojčice uglavnom obožavaju lutke, mini-kuhinje ili dečije setove za šminkanje. Na vama je da razmotrite koji će to poklon biti najbolje iznenađenje za vaše mališane. Ko zna, među poklonima se vrlo lako mogu sakriti i odlične edukativne igračke.
Učinite učenje zabavnim procesom
Veliki broj mališana teško podnosi početak školovanja, jer to znači da dolaze obaveze i da više nema puno slobodnog vremena za igru. Evo nekoliko ideja koje vam mogu pomoći da proces navikavanja na školu, ali i učenje, učinite interesantnim:
- Pokrenite mini debatu nakon svake završene lekcije. Razgovarajte o gradivu, postavljajte pitanja za razmišljajte i ispitajte stavove mališana.
- Ukoliko inspiracija to dozvoljava, lekcije možete prelaziti kroz igru ili čak muziku.
- Informacije koje su novopečenim školarcima teške za obrađivanje, predstavite kroz svakodnevne primere.
- Učite uz računar – iskoristite moć savremene tehnologije i pronađite nekoliko interesantnih činjenica o lekcijama. Mališani ih mogu zapisivati, a nakon nekog vremena će ih verovatno i sami tražiti.
Napravite planer aktivnosti
Kako ne bi došlo do neželjenih posledica, svaka aktivnost mora biti umerena. S tim u vezi, kako biste lakše rasporedili sve zanimacije, predlažemo da zajedničkim snagama, napravite dnevni (ili nedeljni) planer. Pored odvojenog vremena za učenje, ostatak dana ispunite raznovrsnim zabavnim aktivnostima, poput odlaska na igralište, sportski teren ili park. Pridržavanjem ove metode, dete će biti voljno za svaki posao, ali će ujedno steći i svest o poštovanju vremena, obaveza i autoriteta.
Ostavite vremena za druge aktivnosti
Mališani moraju ozbiljno shvatiti školske obaveze, ali to ne znači da sva pažnja treba biti posvećena jednoj aktivnosti. Zapravo, neretko se dešava da takav pristup ostavi više negativnih nego pozitivnih posledica. Primera radi, postoji izvesna šansa da u nekom trenutku dođe do prezasićenja ili nezainteresovanosti za učenje. Takav stav, pored loših ocena, kasnije može rezultovati i ozbiljnijim problemima (poput rupa u znanju ili problema u društvenom životu). Stoga ne obavezujte dete da se konstantno druži sa knjigom.
Pomozite detetu, ne takmičite se
Pomaganje detetu se neretko svede na roditeljsku demonstraciju znanja ili čak dvoboj između dvoje staratelja (ko je u pravu te čiji je sistem rešavanja bolji). Takvi potezi, sasvim očigledno, ne vode nikuda, a da stvar bude još gora, mališan se vrlo lako može osetiti isključenim ili zapostavljenim. Zato se potrudite da ne kanališete dečiju ornost za učenje i saradnju, već ih zajedničkim snagama stimulišite za nove pobede. Imajte na umu da bi dete (uz vašu kontrolu) trebalo (samostalno) da nauči kako da rešava zadatke, donosi objektivne zaključke ili analizira situacije.
Saslušajte probleme i rešite ih zajedno
Ukoliko mališan ne pokazuje preveliku želju za čitanjem lektire, učenjem gradiva ili pisanjem domaćeg zadatka, potrudite se da ispitate u čemu je problem. Razgovarajte sa njim, pokušajte da ga razumete te nastojite da mu popravite raspoloženje, ukoliko nije na zavidnom nivou. Nemojte biti strogi, već pokušajte da povratite motivaciju vašem detetu. Nadamo se da će vam naši saveti pomoći da što pre stignete do tog cilja!