4.8 C
Vranje
subota, januar 25, 2025
Prikaži još
    NaslovnaRelax kutakSana Beauty kozmetika: Nije sve što je prirodno skupo

    Sana Beauty kozmetika: Nije sve što je prirodno skupo

    Prirodna kozmetika obično je sinonim za “skupo”. Ipak snaga prirodnih sastojaka u odnosu na hemijske od kojih je sastavljen veliki deo proizvoda koje možemo naći na tržištu, pokazala je da se potrošači, naročito žene radije opredeljuju za prirodne proizvode.

    Tu nastaje problem broj dva, kako izabrati “prave” i “stvarne” prirode proizvode, s obzirom da ih nema malo u ponudi. Često izrađivači prirodnih preparata strogo čuvaju recepturu, a sastojci su pod velom tajne.

    Ipak, postoje proizvodi koji su objedinili pristupačno i kvalitetno, a žena koja stoji iza kozmetike “Sana Beauty”, Daliborka Miljković otvoreno govori o tome kako je došla na ideju da se bavi ovim poslom i kako spravlja kozmetiku koja se sve više traži.

    Inspiracija mi je bila moja ćerka koja je veliki zagovornik prirodne kozmetike. Sticajem okolnosti već sam sarađivala sa plantažama iz Tamnjanice koje gaje smilje, lavandu, ružu,…i druge lekovite biljke. Što se opreme tiče nisu potrebna velika ulaganja, ali potrebno je znanje, ljubav se već rodila, da bi se upustila u ovu avanturu – kaže Daliborka Miljković za VOM.

    Porodica ove žene živi van grada, na imanju gde imaju pčele, šumu, organsko gajeno povrće, koke koje slobodno šetaju, a kako kaže naša sagovornica sve su to preduslovi da se srodite sa prirodom.

    Ne kažem da neko ko ne živi u takvom okruženju ne može da se bavi prirodnom kozmetikom već samo da je meni priroda samo dodatna inspiracija. Prvi korak mi je bio kako da naučim da pravim sapune i tu mi je pomogla drugacija Marina Petković koja je jedna od najcenjenih pčelarki na jugu Srbije. Nakon što sam savladala sapune zajedno smo pohađale škole prirodne kozmetike na kojima je predavač bila Darinka Ilić, žena sa velikim znanjem i iskustvo kada je u pitanju ova oblast. Sapune pravim hladnim postupkom sa određenim uljima uz dodatak eteričnih ulja, ne volim da koristim mleko ili neke slične dodatke, pogotovo one koji se jedu, ne prosto nemaju nikakvu funkciju, osim marketinšku. Moji proizvodi su način da se kreativno izrazim, da uposlim ruke jer mi je nakon 30 godina u novinarstvu potrebno nešto da imam u rukama i da kažem „vidi šta si napravila“. To su male serije, pravi ručni rad. Ne kupujem gotovu sapunsku masu pa da samo dodajem mice (boje koje se koriste) i mirise već od topljenja ulja do sečenja sapuna i pakovanja sve prođe kroz moje ruke – objašnjava Daliborka.

    Govoreći o ekonomskoj isplativosti ovog posla, ona kaže da posle dve godine potpuno sigurna u ono što radi, a tome u prilog ide i činjenica da je sve veći broj stalnih kupaca.

    Ova kozmetika uslovno rečeno nije jeftina i nije za svakog, ali ona daje trajnije benefite jer polako čistite telo od „hemije“ kojom je bilo izloženo. Sva ta ulja, macerati i hidrolati u kremama, micelarnim vodama, serumima miluju kožu jer nema u njima ničega što bi moglo da izazove reakciju koja joj ne bi prijala. Proizvodi su ekološki jer su potpuno razgradivi. Recimo, čvrsti sapun za pranje kose potpuno iz upotrebe izbacuje plastičnu ambalažu jer vam stane na dlanu a zamenjuje nekih 750 mililitara šampona tako da kada stvari pogledamo iz tog ugla skupe stvari su često jeftine – kaže vlasnica ove kozmetičke linije.

    Govoreći o formiranju cena proizvoda, ona naglašava da u našoj zemlji veletrgovine  imaju solidnu ponudu sirovina, pouzdani su što se tiče kvaliteta, ali su oni ti koji diktiraju cene mojih proizvoda.

    Volim da koristim ono što mi nudi moje podneblje kad god sam u prilici. Biljke sa Suve planine i Vlasine sama berem i pripremam ih za macerate u hladno ceđenom suncokretovom ulju. Ovog leta to je baš izazov jer kiše su uporne , a za macerate se beru biljke na kojima najmanje dva dana nije pala kiša. Kokosovo ulje se u sapunima može zameniti svinjskom mašću ali se i to nje teže dolazi jer mora biti kvalitetna kada su u pitanju toaletni sapuni. Za sapune za pranje može da „prođe“ i starija mast tako da je to jedan od načina da se ona reciklira – pojašnjava Daliborka.

    Ono što je stalno ohrabruje, motiviše i pokazuje da je na pravom putu su pozitivne reakcije kupaca, ali ona uvek polazi od sebe, pa i u slučaju ovih proizvoda.

    Moja ćerka je imala problematičnu kožu lica a sada je to već druga priča i to me najviše raduje. Po prirodi sam iskrena osoba i ne umem da budem drugačija ni u poslu, da pričam nešto u šta sama ne verujem i da ljudima za to uzima pare – kaže na kreju razgovora Daliborka Miljković.

    Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 61 6040777 (WhatsApp / Viber / Telegram).
    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.

    Popularno

    DRUŠTVO ONKOLOŠKIH PACIJENATA: Kreativnošću bude svest o preventivi

    Na konkurs koji je raspisalo Društvo onkoloških pacijenata iz Vranja u okviru projekta „Čuvaj ih“ za učenice završnih razreda srednjih škola za priču, pesmu...

    Maturanti Gimnazije izglasali BLOKADU

    OMLADINA JUGA: Razdrmaj grad