Kuba je najveće ostrvo na Karibima i za turiste svakako jedno od najfascinantnijih. Krase je brojne prirodne lepote, plaže sa sitnim belim peskom poput Playa del Este, tajnovite pećine kao što su Cueva de Ambrosio i Cueva de Musulmanes, Nacionalni park Vinales i još mnogo drugih prirodnih spomenika. Međutim, Kuba je ipak najpoznatija po svojoj neverovatnoj kulturi koju treba udahnuti celim plućima.
Prijateljski nastrojeni, gostoljubivi Kubanci, kolonijalna arhitektura, muzika, ples i hrana čine Kubu mestom koje jednostavno morate posetiti ukoliko ste od onih turista koji vole da otkrivaju nove kulture. Pa ako se odlučite za putovanje na Kubu sigurni smo da će ona postati jedna od vaših omiljenih destinacija sa koje ćete se vratiti samo sa lepim uspomenama. Predložićemo vam šta sve možete uraditi tokom letovanja na Kubi kako biste na što bolji način osetili kubansku kulturu i njome oplemenili vaše srce i dušu.
#1 Havana: osetite duh starog grada
Havana je glavni i najveći grad na Kubi, administrativni i kulturni centar ostrva, jedinstvene arhitekture. Ukoliko posetite Havanu i zađete samo par ulica dalje od vašeg hotela, primetićete ogorman uticaj španskih kolonizatora na arhitektonski stil. Uostalom, tako je na celoj Kubi. Kolonizatori, pre svega Španci, započeli su izgradnju kubanskih gradova početkom 16. veka. U početku su to bile građevine po ugledu na one evropske iz neoklasičnog doba, da bi kasnije, u 17. veku, prevladali barokni trendovi, koji su prepoznatljivi po složenim ukrasima na fasadama ogromnih zgrada.
Stara Havana osnovana je 1519. godine od strane Španaca i najstarije je nasleđe Kubanaca koje se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. To je jedan od istorijski najvažnijh gradskih centara u čitavoj Americi, mesto puno istorije i tradicije do koje Kubanci prilično drže i po čemu su dosta slični sa nama. Osim zadivljujuće arhitekture, na ulicama starog grada videćete mnoge umetnike, muzičare, slikare i plesače. Neki od slikara poseduju male lokalne galerije, u kojima izlažu svoja dela. Ako volite slikarstvo, obavezno posetite neku galeriju i kupite bar jednu sliku. Biće to prelepa uspomena sa ovog nezaboravnog putovanja.
Na periferiji Havane nalazi se i Finca Vigia, kuća u kojoj je živeo čuveni pisac Ernest Hemingvej. Kuba, odnosno Havana je bila njegov dom više od 20 godina (1939 -1960). Upravo ovde je napisao i neka od svojih najpoznatijih dela, između ostalih i “Za kim zvona zvone” i “Starac i more”.
#2 Posetite Santago de Cuba, karnevalsku prestonicu
Santiago de Cuba je savetski poznata karnevalska destinacija. Drugi po veličini grad na ostrvu smešten u njegovom južnom delu, svake godine krajem jula na nedelju dana postaje centar muzike i plesa, ritma, bubnjeva i boja. Pa ako želite da osetite pravu karnevalsku atmosferu najbolje je da tempirate svoje putovanje na Kubu za kraj meseca jula. Posetite ovu manifestaciju i uživajte u toplim večerima, bojama i čarobnoj muzici pre svega kubanskih gitarista.
Sama manifestacija, koja se ranije nazivala Mamarachsa, duboko je ukorenjena u kubanskoj kulturi i tradiciji kubanskog naroda. Datira još iz 17. veka, a osnovana je kao proslava kraja žetvene sezone. Inače, kada je reč o muzici, Santago de Cuba je dom Kompaja Segunda, svetski poznatog kubanskog muzičara, pevača, kompozitora, gitariste i jednog od osnivača čuvenog sastava Buena Vista Social Club. I drugi gradovi na ostrvu su poznati po karnevalima, ali nigde oni nisu spektakularniji nego na ulicama Santjaga.
#3 Provozajte se klasičnim oldtajmerima
Sada oldtajmeri, a nekada prestižni automobili uvezeni na Kubu u prvoj polovini 20. veka dok su SAD i ova ostrvska zemlja još bili u prijateljskim odnosima. Kasnije, nakon revolucije, Fidel Kastro je zabranio uvoz iz Amerike, a dopustio kupovinu vozila iz nekadašnjeg SSSR-a.
Tako ćete danas na ulicama Havane moći da vidite i američke oldatajmere, Kadilake, Bjuike i Ševrolete ali i ruske Volge, Lade i Moskviče. Kubanci uživaju u svojim oldtajmerima a možete uživati i vi, ako ste spremni da za jednočasovnu vožnju izdvojite sumu od oko 35 evra. Ima li boljeg načina da doživite Kubu od vožnje živopisnim ulicama Havane u Kadilaku starom 70 i više godina?
#4 Zaigrajte salsu
Kuba je poznata po svojoj živopisnoj muzičkoj sceni, između ostalog i po plesu salsi. Iako salsa izvorno ne potiče sa Kube, brzo je stigla na ovo ostrvo. Ovaj ples prvi su zapravo zaigrali Portorikanci i Kubanci koji su živeli u Njujorku. U nedostatku reči da opišu novu vrstu plesa, dali su mu ime koje u prevodu znači “Sos” – mešavina plesova. Kubanci danas salsu smatraju jednom vrstom umetničkog plesa.
Kubanska salsa se neznatno razlikuje u odnosu na portorikansku ili bilo koju drugu. U njoj ima malo više tvista a par pleše i pravi figure igrajući u krug i okrećući se oko sebe. Iako je mnogi opisuju kao precizniju, živahniju i agresivniju od ostalih salsi, čini se da Kubanci sa lakoćom izvode pokrete pokazujući neskrivenu ljubav prema igri, muzici, a neretko i prema osobi sa kojom plešu u paru. Pa ako ste već na Kubi, zaigrajte salsu i vi!
#5 Probajte čuvene kubanske cigare
Cigare koje se ručno prave su verovatno jedan od najpoznatijih kubanskih brendova u celom svetu. One predstavljaju ogroman deo izvozne industrije ove ostrvske zemlje. Možda će zvučati neverovatno, ali najveći kupac kubanskih duvanskih proizvoda je Kina, zatim sledi Evropa i na trećem mestu Amerika sa udelom od oko 20%.
Duga je lista različitih vrsta cigareta koje se prave na Kubi. Ono što je karakteristično je da svaki od proizvođača pokušava da da svoj lični pečat i ukus ovom proizvodu. Ako želite da vidite način proizvodnje, posetite dolinu Vinales. Bilo da ste pušač ili samo želite da imate uspomenu sa nezaborovanog putovanja, ovde možete kupiti cigaretu koja je napravljena specijalno za vas, dok ste posmatrali kako to rade vešte ruke Kubanaca.
Najpoznatije vrste kubanskih cigara u svetu su Cohiba Behike (jedne od najskupljih na svetu), Partagas 898, Bolivar Coronas i H.Upmann, jedan od najstarijih brendova i omiljena cigara nekadašnjeg američkog predsednika Džona Kenedija.
#6 Probajte specijalitete tradicionalne kuhinje, kubanski rum i koktele
Što se tiče hrane i kuhinje, na Kubi je ona raznovrsna i šarena, baš kao što je i kultura ostrva u celini. Možda ćete teže pronaći brzu hranu na koju su Evropljani navikli, ali zato su tu tradicionalna jela sa uglavnom španskim i afričkim karakteristikama. Jedan od najpopularnijih specijaliteta zove se “Ropa Vieja”. U pitanju je jelo od sitno seckane govedine dinstane u paradajzu, luku, paprici i vinu.
Kada je reč o nacionalnim pićima, najpoznatiji je zlatni kubanski rum koji se pravi od melase (nusproizvod iz šećerne trske). U predrevolucijskom periodu proizvodnjom zlatnog ruma su se bavile bogate porodice, kao što su Bacardi i Arechabala, koje su stvorile poznati brend Havana club, a nakon nacionalizacije destilerija od strane komunista svoj posao su prebacile u Portoriko. Eksperti i degustatori se uglavnom slažu da je najbolji rum Havana Club Seleccion de Maestros.
Kuba je poznata i po koktelima. Barmeni iz Amerike su nešto pre početka prohibicije već našli svoje mesto u hotelima koje su na Kubi držali njihovi sunarodnici. Oni su mešali razna pića i voće kako bi udovoljili prohtevima mnogih bogatih i slavnih ličnosti koje su 20-tih i 30-tih godina prošlog veka prosto opsedale Havanu i Varadero radi zabave. Danas ima mnogo koktela koji su prvi put napravljeni baš na Kubi. Neki od najpoznatijih su Mojito, Cuba Libre, El Presidente, Daiquiri ili Cuban Canchanchara. Probajte bar neki od njih, sigrurni smo da će vam se dopasti.
#7 Popijte šoljicu kubanske kafe
Otići na Kubu a ne probati čuvenu domaću kafu bio bi pravi greh. Ne samo da je ovo karipsko ostrvo poznato po proizvodnji kafe, već je i način na koji je lokalno stanovništvo ispija poseban doživljaj. Najčeše je to mala šoljica veoma jakog espresa sa puno šećera. Ukoliko vam se učini previše slatkom, znajte da Kubancima kafa nikada ne može biti previše zaslađena. Naravno, podrazumeva se da se kafa pije polako i dugo.
Ova tradicija traje još od sredine 18. veka. Međutim tek oko sto godina kasnije “Cafe Cubano” je postala popularna. Na Kubi su danas dominantne četiri vrste kafe. To su Cafe Cubano ili cafecito, kako je nazivaju lokalci, koja se služi u maloj šoljici sa debelim slojem pene (azukite) na vrhu. Zatim je tu Colada, kafa koja se služi u velikoj posudi, odakle se deli sa prijateljima ili gostima. Treća poznata vrsta kafe je Cortadito, nešto poput italijanskog makijata s tim što se služi u velikoj šolji u koju se pod pritiskom ubrizgava para od kuvanog mleka, i na kraju Cafe Con Leche koji ima sličan ukus kao jako zaslađeni kapućino.
O kubanskoj kulturi bismo mogli napisati još puno toga, ali smatramo da su podaci izneti u ovom tekstu i više nego dovoljni da zagolicaju maštu svakog ljubitelja putovanja i ubede ga da ugrabi prvu priliku za posetu ovoj prelepoj ostrvskoj zemlji. Ako i vi rešite da nekada otputujete na Kubu, sigurni smo da će to biti jedno od najlepših turističkih iskustava u vašem životu.