Ekonomija honorarnog posla se odnosi na novi način rada koji karakterišu fleksibilni, kratkoročni i nezavisni poslovi.
Ova vrsta posla je postala sve popularnija poslednjih godina, a mnogi pojedinci biraju da rade kao slobodnjaci, nezavisni izvođači ili preko onlajn platformi za izdavanje recimo smeštaja.
U ovom članku ćemo ispitati uticaj ove ekonomije na tradicionalne modele zapošljavanja i implikacije na radnike, poslodavce i privredu u celini.
Ekonomija “svirki” – benefiti honorarnog rada
Ekonomija “svirki” je termin koji se koristi da opiše trend pojedinaca koji rade na kratkoročnim, fleksibilnim poslovima, a ne na tradicionalnom zaposlenju sa punim radnim vremenom.
Ovu vrstu posla često olakšava tehnologija, pri čemu mnogi radnici na svirkama nalaze posao preko onlajn platformi.
Ekonomija svirki brzo raste, a procene u Americi sugerišu da će do 40 odsto američke radne snage biti uključeno u rad na privremenim i povremenim poslovima do 2027. godine.
Ovaj tim angažmana nudi nekoliko prednosti radnicima, uključujući veću fleksibilnost i kontrolu nad njihovim radnim rasporedom, mogućnost izbora vrste posla koji obavljaju i mogućnost zarade dodatnog prihoda, zbog čega mnogi mladi ljudi, pogotovo, biraju da pripomognu lokalima za vreme praznika, a pritom i da fino unovče svoj rad.
Kafana Ona moja je popularno mesto za doček Nove godine i drugih praznika, ali i inače za provod, gde se uvek traži jedno mesto viška i samim tim je neophodno dosta radnika za vreme posebnih dana, kako bi zadovoljili sve goste što su došli da se lepo provedu i dobiju kvalitetnu uslugu.
Lokalima je u tom slučaju neophodna privremena dopuna u radnoj snazi, kao i jelte bend angažovan za muzički nastup, a mnogi radnici koji biraju ovakav tip privremenog posla cene nezavisnost i slobodu koju donosi ova vrsta posla i uživaju u mogućnosti da rade pod sopstvenim uslovima.
Uticaj na tradicionalne modele zapošljavanja
Rast ekonomije povremenih poslova ima značajan uticaj na tradicionalne modele zapošljavanja, pri čemu mnogi poslodavci sada nude fleksibilne aranžmane rada i koriste radnike da popune praznine u svojoj radnoj snazi, što je čest slučaj kada je reč o većim buticima i radnjama.
Ova promena utiče na način na koji se radi i na ulogu koju tradicionalni zaposleni igraju na radnom mestu i u mnogim slučajevima, tradicionalni zaposleni se takmiče sa radnicima na privremeno za posao i možda će morati da se prilagode novom okruženju zapošljavanja.
Ovo može uključivati razvoj novih veština, kao što je sposobnost samostalnog rada i efikasnog upravljanja sopstvenim vremenom.
Ekonomija “svirki” takođe ima nekoliko nedostataka, posebno za radnike.
Radnici na svirkama obično ne dobijaju iste beneficije kao tradicionalni zaposleni, kao što su plaćeno odsustvo, zdravstveno osiguranje i penzioni planovi.
Pored toga, radnici na svirkama su često plaćeni manje po satu od tradicionalnih zaposlenih i ne dobijaju isti nivo sigurnosti posla, zbog čega mogu da se nađu u periodu kada ne mogu da pronađu angažman samim tim ni da zarade za život, a onda se postavlja pitanje kako da “privuku” novac ili prekrate vreme dok prethodno zarađene dnevnice ne legnu na račun.
Međutim, moderno vreme i visoke cene zahtevaju da pojedinci nađu više izvora finansija i tu nastupaju honorni poslovi pogodni za penzionere ili roditelje koji ostaju kod kuće i traže fleksibilne opcije rada koje se uklapaju u obaveze, kao što su briga o deci, starijim članovima porodice ili čuvanje psa.
Međutim se mogu naći na tržištu i pojedinci sa veštinama u oblastima kao što su pisanje, grafički dizajn, fotografija ili muzika, kojima ovaj tip angažmana omogućava da unovče svoje talente i da se bave svojim strastima.
Uticaj novog sistema rada na poslodavce i privredu
Za poslodavce, uticaj ekonomije svirke je značajan, jer se moraju prilagoditi brzom promenljivom okruženju zapošljavanja.
Ovo može uključivati ponudu fleksibilnih radnih aranžmana i kao što smo već pomenuli, korišćenje radnika na svirkama za popunjavanje praznina u njihovoj radnoj snazi, ali i razvoj novih praksi zapošljavanja i obuke.
Pored toga, poslodavci takođe moraju uzeti u obzir implikacije posla na svirkama za svoje zaposlene i osigurati da pružaju adekvatnu podršku i benefite svim radnicima, bez obzira da li su tradicionalni zaposleni ili radnici na svirkama.
Dok, uticaj ekonomije honorarnih poslova na privredu je složen, sa pozitivnim i negativnim implikacijama. Sa jedne strane, svirka ekonomija pokreće inovacije i pruža nove mogućnosti za rad, a sa druge strane, doprinosi rastu nejednakosti prihoda i opadanju tradicionalnog zapošljavanja.
Važno je svi ućesnici da razumeju implikacije rada na povremeno i donesu informisane odluke o tome da li je ova vrsta zaposlenja prava za njih. Ovo može uključivati razmatranje dugoročnih implikacija rada na njihove finansije i izglede za karijeru, kao i osiguravanje da imaju neophodne veštine i podršku, ali i sisteme obuke novih trenutnih radnika na “ispomoći”.