U Medijskom skloništu u Vranju, u subotu je održana tribina „Sve što ste ikada želeli da znate o kvalitetu vazduha, a niste imali koga da pitate“. Na tribini su govorili meteorolog Milenko Jovanović, doktorka Elizabet Paunović i profesor geografije Dragan Antić.
Doktorka Elizabet Paunović je iznela zvanične podatke dobijene metodologijom priznatom od Ujedinjenih nacija prema kojima u Srbiji od posledica zagađenog vazduha, povišenih nivoa čestica PM 2,5 i PM 10 godišnje umre više od 12500 ljudi, što je potvrdila i Vlada Republike Srbije. Milenko Jovanović je govorio o problemima zagađenog vazduha u čitavoj Srbiji, uzrocima koji dovode do enormnog zagađenja, kao i o načinima za rešavanje ovog problema. Prema najnovijim istraživanjima ta brojka se kreće i preko 15000 ljudi. Pored toga, govorila je o bolestima povezanim sa udisanjem zagađenog vazduha gde pored plućnih bolesti izaziva i bolesti krvotoka, srca, moždani udar, kancer itd. Posebno su osetljiva deca do 5 godina, a smrtnost novorođenčadi je čak 9% u Srbiji.
Profesor geografije Dragan Antić je govorio o povezanosti reljefa i klime sa problemom zagađenog vazduha. Ističe da je ovo dugogodišnji problem koji zahteva hitno preduzimanje odgovarajućih mera na smanjenju zagađenja jer to neposredno utiče na zdravlje svih nas i da je ovaj problem prioritet broj 1 za rešavanje, ne samo u vranju nego i u celoj srbiji. Navedeni su i glavni emiteri zagađenja vazduha u Vranju. Milenko Jovanović je govorio o monitoringu vazduha u Srbiji i Vranju. Podsetio je da je još 2020. godine ispred Agencije za zaštitu životne sredine razgovarao sa gradonačelnikom Slobodanom Milenkovićem o postavljanju merne stanice kod hemijske škole ali je to i pored čvrstih obećanja gradonačelnika ostalo mrtvo slovo na papiru. Ističe da po zvaničnim podacima Vranje ima izuzetno kvalitetan vazduh iako svi znamo da to nije slučaj, jer ako nema merenja nema ni zagađenja. Pored toga ukazao je na glavne emitere i zagađivače vazduha u Srbiji, problemima monitoringa i merama koje se moraju hitno preduzeti.
Na kraju je prikazana i video instrukcija za korišćenje aplikacije xEco Vazduh. Njen tvorac, Dejan Lekić objašnjava u videu metodologiju praćenja zagađenosti vazduha, kao i sve njene performanse.
Učesnici tribine su se složili da je zagađen vazduh ekološki problem broj 1 u Srbiji koji se mora hitno rešavati.
Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Vranjska Policija oglasila se saopštenjem za javnost u kome je navela detalje hapšenja čoveka koji je u ponedeljak pucao i Neradovcu.
Saopštenje prenosimo u celini:
Pripadnici...
Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) u cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, prikazivanja personalizovanog sadržaja, sprečavanja spama, jednostavnije moderacije komentara, prikazivanja reklama, kao i za druge funkcionalnosti koje ne bismo mogli da obezbedimo na drugi način. Korišćenjem sajta saglasni ste sa Uslovima korišćenja i Politikom privatnosti.Ok