Naslov ovog priloga proizašao je iz rezultata prošlogodišnjeg popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Srbiji.
U vreme popisa oktobra prošle godine, prosečno domaćinstvo u Srbiji imalo je, verovali ili ne, samo 2,7 članova, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Tendencija smanjenja broja stanovnika, pa time i broja članova domaćinstva, u Srbi traje već više od 30 godina.
To će reći da su danas u Srbiji ostali da žive samo oni koji iz bilo kojih razloga nisu mogli ili nisu hteli da pobegnu.
Što se tiče situacije u opštinama Pčinjskog okruga (vidi tabelu) ona je nešto povoljnija zahvaljujući većem natalitetu u Bujanovcu i Preševu.
Pre nego se upustite u analizu brojki, valja podsetiti da je ova tabela u nekim delovima nepotpuna, imajući u vidu da su Albanci u Srbiji bojkotovali popis iz 2011. godine.
Takođe, ako smatrate da su podaci za Bujanovac i Preševo, u poslednjoj – petoj koloni (broj članova domaćinstva) netačni, niste u pravu.
Dakle, tačno je da je oktobra prošle godine, u vreme popisa, prosečno domaćinstvo u Bujanovcu imalo 3,9, a u Preševu 3,4 člana.
Do ovakve „krive slike“ došlo je iz razloga što se u Srbiji, u popisnim materijalima, primenjuju standardi i načela Evropske unije, odnosno međunarodni standardi.
Po tim standardima, u ove dve opštine, popisani su stanovnici koji van Srbije žive manje od 12 meseci.
Svi stanovnici Srbije, koji negde u svetu žive više od godinu dana „ulaze“ u popisne liste zemlje u kojoj žive.
Autor: Radoman Irić