Lokalna samouprava, ove godine poseban akcenat stavila je na razvoj sportskih aktivnosti dece i omladine, o tome smo razgovarali sa Nenadom Đorđevićem, članog gradskog veća zaduženim za sport, obrazovanje i verske zajednice
U prethodnom periodu nastojali smo da na različite načine čujemo glas mladih, uvažimo njihove potrebe i stvorimo uslove za bolјu budućnost. To je stalan posao koji iziskuje interakciju, razumevanje i viziju – kaže Đorđević na početku razgovora.
On podseća da je Grad Vranje usvojio Strategiju unapređenja položaja mladih za period od 2021- 2025.godine. Ovaj važan dokument sa pratećim akcionim planom ima za cilј upravlјanje aktivnostima na rešavanju mnogobrojnih izazova sa kojima se mladi susreću.
Unapređen pravno normativni okvir sa posebnim osvrtom na Zakon o planskom sistemu Republike Srbije kao i izražena spremnost lokalne samouprave da unapređuje položaj mladih, stvorili su dobre pretpostavke za dalјe planiranje i implementaciju razvojne omladinske politike. Mladi spadaju u jednu od najranjivijih socijalnih grupa što je prepoznala Republika Srbija i Grad Vranje, koji će zajedničkim snagama težiti, da uz pomoć mehanizama koje poseduju, efektom sinergije obezbede bolјi kvalitet života mladih i lakšu integraciju, kao i aktivno učestvovanje mladih u svim oblastima društvenog života – pojađnjava Đorđević.
Većnik je stave da kada je u pitanju oblast sporta grad Vranje izuzetno vodi računa o mladima i nastoji da planskim sadržajima omogući pravo na izbor, jer kako kaže sport odavno nije rivilegija pojedinaca, već treba da bude dostupan svim kategorijama stanovništva.
Kroz brojne programe, aktivnosti i projekte radimo na razvoju dečijeg, školskog i univerzitetskog sporta, omasovlјenju, rekreativnom vežbanju i razvoju vrhunskih takmičarskih sportova. Akcenat na razvoj sporta nije dat ove godine, već je to naša vizija od samog početka. Pravilan rast i razvoj dece(fizički i mentalni) od najranijeg doba, razvoj školskog sporta, rekreativnog, profesionalnog, uređenje sportske infrastrukture, obogaćivanje sportskih sadržaja su naše vodilјe od samog početka. 2017. godine bile su samo 3 sportske manifestacije tokom leta, ove godine imamo 16. Među njima su i događaji od nacionalnog značaja poput Rukometnog turnira i utakmica juniorskih reprezentacija Republike Srbije i Hrvatske, zatim Specijalne olimpijade, republičkog takmičenja koj će biti održano u Vranju za decu sa smetnjama u razvoju… nabraja većnik.
Podseća da je prošle godine grad bio domaćin Balkanskog prvenstva za kadetkinje u odbojci, a reprezentativke Srbije bile su na pripremama u Vranju 10 dana. Ovaj događaj ocenjen je kao izuzetno dobro organizovan od strane resornog ministarstva i čelnika Odbojkaškog saveza Srbije. Organizovana je i završnica Kupa Srbije u futsalu, kao i utakmica reprezentacija Srbije i Ukrajine, takođe u futsalu.
Naš grad mnogo puta se dokazao kao odličan domaćin i organizator nacionalnih i međunarodnih takmičenja što samo ide u prilog tvrdnji da je Vranje grad koji ima dušu – zaključuje Đorđević.
Govoreći dalje o “uspesima” lokalne vlasti u smislu unapređenja sporta on napominje da ove godine imamo samo 15 seoskih turnira.
Po organizaciji istih grad Vranje je već prepoznatlјiv, jer neki imaju tradiciju dužu od 10 godina. Planirali smo i realizacija je počela, da i ostali događaji u okviru manifestacije „Vranjsko sportsko leto 2024.“ budu sadržajni i obuhvate veliki broj sportova i širu populaciju – kaže Đorđević.
Na naše pitanje kako je tačno koncipirana ova ideja on objašnjava da u okviru ove manifestacije postoji 16 zasebnih sportskih događaja koji promovišu različite sportove.
U toku su turniri po seoskim mesnim zajednicama, biće ih 15, višednevnih i jednodnevnih. Predstavnici mesnih zajednica su na zajedničkom sastanku iskazali potrebu za organizacijom turnira u njihovim selima. Grad osim logistike, novčane i podrške oko obezbeđivanja medalјa, pehara i zahvalnica, nastoji i da obezbedi i rekvizite (lopte). Kontinuirano se radi i na saniranju postojećih sportskih terena i igrališta i izgradnji novih. Od prošle godine, posle više od dve decenije, obnovlјen je i Gradski turnir u malom fudbalu koji se održava u samom centru grada, na sportskom igralištu Gimnazije „Bora Stanković“. Taj prostor, tačnije sportski teren kod Doma JNA, nekada je bio epicentar svih sportskih dešavanja u gradu. Generacije sportista su ovde počinjale, gradile se i napredovale. Pošto taj teren više ne postoji, odlučili smo da Gradski turnir organizujemo na pomenutom igralištu Gimnazije, što je naišlo na dobar odziv publike – kađe Nenad Đorđević.
Turnir će ove godine okupiti više od 20 ekipa i sigurni smo da će biti jedan od najznačajnijih dešavanja u gradu.
Podseća i na nedavno održvanje 5. Međunarodnog mini basket turnira na kome je učestvovalo više od 1100 dece iz cele Srbije i Severne Makedonije.
Ponosni smo na taj turnir koji promoviše košarku, fer plej, druženje, saradnju i nastojaćemo da ga oplemenimo u saradnji sa KK „Panteri“.Tokom leta će biti organizovan i Turnir u basketu 3h3 na sportskom terenu Javne ustanove „Sportski objekti“. Taj turnir je naišao na dobar odziv basketaša svih generacija i prošle godine je bio izuzetno dobro posećen i takmičarski i od strane publike. Bilo je učesnika i gledalaca i iz susednih opština. Vidovdanski turnir se organizuje na praznik Vidovdan simbolično. Radi se o turniru u fudbalu na kome učestvuju učenici, dečaci od petog do sedmog razreda i jedna mešovita ekipa devojčica. Ove godine će trajati dva dana i planirano je učešće oko 250 dece – priča Đorđević.
Grad je od 2018. godine u svim osnovnim školama i Predškolskoj ustanovi na teritoriji Vranja i gradske opštine Vranjska Banja pokrenuo projekat „Sport u škole“ . Cilј projekta je da učenici nižih razreda od najranijeg uzrasta imaju saznanja o sportu, da se bave fizičkom aktivnošću i da se kroz igru pravilno razvijaju. U svim školama i vrtiću „Boško Buha“ organizovane su Školice sporta za učenike od 1- 4. razreda. Pred početak nove školske godine organizujemo manifestaciju „Sport u škole“ na Gradskom stadionu kojoj prisustvuju učenici nižih razreda svih škola u cilјu promocije projekta.
Đorđević napominje da će Specijalna olimpijada republičko takmičenje učenika sa smetnjama u razvoju biti održano u Vranju.
Budžet za sport grada Vranja u odnosu na neki raniji period povećan je za 20 puta. Napomenuću da su izdvajanja za klubove mnogo veća. Vranje ima dva kluba koji se takmiče u saveznom rangu takmičenja, radi se o RK „Vranje 1957“ i KMF „Vranje“. Izuzetno smo ponosni njihovim rezultatima. Takmičenje u najjačem rangu u zemlјi iziskuje značajna finansijska sredstva i grad pokušava da to isprati izdvajanjima iz budžeta, ali i kroz različita sponzorstva i podršku. Pored sredstava koja se izdvajaju za sportske organizacije iz budžeta, grad je svim klubovima omogućio i besplatne termine za trening i nesmetano funkcionisanje. To je izuzetno važna stavka ako se ima u vidu da retko koja lokalna samouprava (ili ni jedna) ima takvu vrstu podrške klubovima – kaže Đorđević.
Kroz Strategiju unapređenja položaja mladih za period od 2021- 2025.godine prema rečima našeg sagovornika nastaviće se sa realizacijom akcionog plana u cilјu obezbeđivanja bolјeg kvaliteta života mladih i njihovo učešće u svim oblastima društvenog života.
U budućem periodu radićemo na obogaćivanju programskih sadržaja, konstantnoj podršci sportskim organizacijama i dalјem razvoju školskog, rekreativnog i profesionalnog sporta. Rezultati koje smo postigli daju nam za pravo da budemo ambiciozni u svojim planovima – kaže Đorđević na kraju.
Ko je Nenad Đorđević – Neši
Rođen je 1972. godine u Vranju, gde je završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao je na Fakultetu za fizičku kulturu u Beogradu 2012. godine, a potom je upisao doktorske studije na fakultetu sporta i fizičke kulture u Nišu, gde je nedavno doktorirao. Od 2001. godine zaposlen je u Predškolskoj ustanovi Naše dete u Vranju, a u periodu od 2016. do 2023. godine obavljao je funkciju člana Gradskog veća za resor sport i omladina. Ponovo izabran na istu funkciju 2024.godine. Oženjen, otac troje dece.