Mnoge žene osećaju nelagodu pri pomisli na odlazak kod ginekologa, pre svega zbog same prirode pregleda. Razgovor o intimnim temama može biti neprijatan, a pregled se često doživljava kao invazivan i neugodan.
Neretko se strah od prve posete ginekologu dodatno pojačava zbog priča koje dolaze od vršnjakinja ili članova porodice, posebno ako su oni imali loše iskustvo. Međutim, preventivni pregledi su izuzetno važni kada želite da održite zdravlje na optimalnom nivou i sačuvate se raznih infekcija i tegoba. Pročitajte kako da prevaziđete strah od ginekologa i na svaki pregled odete s lakoćom.
Kako se pripremiti za odlazak kod ginekologa?
Jedan od načina da se smanji anksioznost jeste priprema i informisanje. Važno je odabrati ginekologa kod kojeg ćete se osećati prijatno. Stoga istražite iskustva drugih, raspitajte se među prijateljicama ili članovima porodice. Danas su mnogi lekari prisutni i na internetu, pa možete pročitati njihove biografije i steći uvid u njihov pristup pre nego što ih posetite. Poželjno je da se uradi kompletan ginekološki pregled jednom godišnje. Potražite moderno opremljenu ordinaciju i stručnog lekara koji će vam ukazati na sve mogućnosti i obaviti potrebna testiranja – Papanikolau test, kolposkopiju, ultrazvučni pregled jajnika i materice.
Kako učiniti posetu ginekologu prijatnijom?
Izgradnja poverenja između pacijentkinje i lekara igra ključnu ulogu. Ako vam je prvi put, nije loše da prvo obavite razgovor s ginekologom pre samog pregleda. Konsultacije, koliko god kratke bile, zaista mogu smanjiti nelagodu. Ukoliko vas brine sam pregled, otvoreno razgovarajte o tome sa lekarom.
Cilj je da se osećate sigurno i opušteno, a do toga se dolazi kroz jasnu i transparentnu komunikaciju. Dobro je da pre odlaska u ordinaciju pripremite pitanja, ako ih imate – o ciklusu, kontracepciji ili eventualno nekim tegobama. Ginekolog vas može uvesti u celu proceduru, opisati tok pregleda i tek onda, kada se osećate spremno, pregledati. Premda menstruacija ne predstavlja prepreku za ginekološki pregled u većini slučajeva, bolje je da posetu zakažete kada se ciklus završi. Ako je potrebno obaviti Papa test ili uzeti briseve za testiranje na bakterijske i gljivične infekcije, jak protok može otežati dobijanje tačnih rezultata. Ako imate dilemu, najbolje je da pozovete ordinaciju i konsujtujete se.
Da li je neophodno depilirati intimnu regiju pre pregleda?
Mnoge se žene osećaju prijatnije ukoliko intimnu regiju obriju ili depiliraju pre pregleda. Ovo je zaista potpuno individualna odluka i svakako se možete pripremiti na ovaj način, ali nije neophodno. Ginekolozima je nebitno i, zapravo , prisutnost dlačica je irelevantna za tok i uspešnost pregleda.
Šta ako ste ranije imali neprijatno iskustvo?
Za žene koje su prošle kroz traumatična iskustva, ginekološki pregledi mogu biti posebno izazovni. Zbog toga je važno da lekar bude informisan o takvoj prošlosti kako bi se pregled prilagodio potrebama pacijentkinje. Postoji mogućnost da se pregled modifikuje, a naravno uvek imate pravo da u bilo kom trenutku prekinete pregled ako se ne osećate prijatno.
Tehnike opuštanja pre pregleda
Ako vam pomisao na odlazak kod ginekologa izaziva veliku anksioznost, korisno je primeniti tehnike opuštanja pre samog pregleda. Duboko disanje može pomoći u smanjenju stresa. Dišite polako i duboko nekoliko minuta pre nego što uđete u ordinaciju. Moćan alat je i vizualizacija pozitivnog ishoda. Zamislite sebe kako smireno ulazite u ordinaciju i kako se osećate rasterećeno nakon pregleda.
Pored toga, lagana fizička aktivnost kao što je šetnja pre pregleda, može značajno da doprinese opuštanju tela i uma. Ako osećate veliku napetost, može pomoći i meditacija ili slušanje umirujuće muzike pre zakazanog termina. Sve ove tehnike mogu da smanje osećaj nelagodnosti i pomognu vam da sa više samopouzdanja odete na pregled.
Podrška bliskih osoba
Za mnoge žene osećaj sigurnosti dolazi od najbližih osoba koje ih podržavaju. Ako se osećate nesigurno, razmislite o tome da na prvi pregled povedete prijateljicu, sestru ili drugu blisku osobu koja vam može pružiti emotivnu podršku. Neke ordinacije omogućavaju da neko bude prisutan u čekaonici ili čak u prostoriji tokom pregleda. Raspitajte se o svim opcijama koje vam stoje na raspolaganju da biste umanjili anksioznost.
Od velike pomoći može da bude i razgovor sa osobama koje imaju pozitivna iskustva. Oslobodite se straha tako što ćete ih pitati kako su oni prevazišli nervozu i koje strategije su im pomogle da se osećaju opuštenije. Samo saznanje da niste same u svojim strahovima ponekad može doneti veliko olakšanje.
Pravo na izbor i postavljanje granica
Važno je da znate da imate pravo na izbor i postavljanje ličnih granica tokom pregleda. Ukoliko se ne osećate prijatno sa muškim ginekologom, možete potražiti ordinaciju u kojoj rade žene lekari. Podrazumeva se da imate pravo da tražite da pregled bude izveden postepeno i sa objašnjenjima pre svake faze.
Ako vam nešto tokom pregleda izaziva neprijatnost, slobodno recite lekaru da uspori ili napravi pauzu. Vi ste ta koja odlučuje o svom telu i ginekolog je tu da vam pomogne, a ne da izazove dodatnu nelagodu. Kada znate da imate kontrolu nad situacijom, osećaćete se sigurnije i smirenije. Samim tim i iskustvo pregleda biće manje stresno.
Odlazak kod ginekologa ne bi trebalo da bude neprijatno iskustvo, već rutinski deo brige o zdravlju. Nelagodnost možete svesti na minimum tako što ćete se na vreme informisati i odabrati za sebe stručnog i empatičnog lekara. Važno je da sa ginekologom možete otvoreno da popričate o svemu što vas brine.
Bitan je i pristup pregledu. Umesto stava da je to nešto što “morate da istrpite”, doživite odlazak ginekologu kao strategiju brige o sebi i svom zdravlju. Postepeno razvijanje pozitivnog stava prema ginekološkim pregledima može vam pomoći da ih doživite kao normalan deo života. Uključite tehnike opuštanja koje vam odgovaraju, od meditacije, preko dubokog disanja ili pak vizuelizacije. Relaksirajte se pre pregleda tako što ćete se baviti omiljenim hobijem. Prijatnijem iskustvu zasigurno će doprineti i lagani razgovor sa lekarom.
Na kraju, važno je da se osnažite i shvatite da imate pravo na adekvatnu zdravstvenu negu, kao i na ginekologa koji će vas saslušati, razumeti i pružiti vam podršku. Redovni pregledi su ključni za očuvanje reproduktivnog zdravlja. Stoga ih prihvatite kao neophodan i koristan deo života, pa će i vaša iskustva postati lakša i prijatnija.