Jedna od najčešćih upala srednjeg uva kod dece predškolsko uzrasta je upravo ova vrsta upale, roditelji se često susreću sa ovom dijagnozom i u začaranom krugu stalnih virusnih prehlada ne nalaze rešenje. O tome šta je sekretorna upala, kako se dijagnostifikuje i kako leči razgovarali smo sa specijalistkinjom otorinolaringologije dr Natašom Stoiljković.
Kako se utvrđuje upala uva kod dece, koji su simtomi?
Pri otoskopskom pregledu bubna opna je bez znakova iflamacije, pa često u pedijatrijskom pregledu ostaje neprepoznata. Roditelji navode da kod deteta primećuju nagluvost sa povremenim poboljšanjima i pogorsanjima. Kod starije dece dobijamo podatak osećaja zaglušenosti. Drugih simptoma obično i nema (bol, curenje).
Kako se leči sekretorna upala?
Sam sekretorni otitis predstavlja prisustvo sekreta u bubnoj duplji, koji se može izdrenirati spontano kroz Eustahijevu tubu, u gornji sprat ždrela ili uz pomoć adekvatne terapije resorbovati. Prisustvo sekreta u srednjem uva posledica je lošeg funkcionisanja Eustahijeve tube, učestalih upala gornjih disajnih puteva, uvećanje trećeg krajnika. Dijagnoza i lečenje je u domenu otorinolaringologa.
Koliko je važno adekvatno lečenje?
Bez obzira na uzrok, neophodno je duže praćenje, upravo zbog prevencije komplikacije koje bi mogle nastati u slučaju dugotrajno prisustva sekreta u srednjem uva, a to su stvaranje priraslica, smanjenje mobilnosti lanca slušnih košcica i time sprovodna redukcija sluha. Ovo oboljenje javlja se i kod odraslih, ali u mnogo manjem procentu.
Da li je sekretorna upala uva kod dece učestala pojava?
Interesantno je da prema statističkih podacima više od 90% procenata dece do 7. godine života imaju bar jednu epizodu sekretornog otitisa. Preporuka je redovna kontrola otorinolaringologa.