12 C
Vranje
četvrtak, 8 juna, 2023
Prikaži još
    NaslovnaDruštvoVršnjačko (ne) nasilјeVJT: Dečaci dominiraju među učiniocima krivičnih dela, ali ima i devojčica

    VJT: Dečaci dominiraju među učiniocima krivičnih dela, ali ima i devojčica

    Na području koje pokriva Više javno tužilaštvo (VJT) u Vranju od početka godine, pa do sredine maja, podneto je 50 krivičnih prijava protiv 79 maloletnih lica. Proverom kroz predmete i na osnovu donetih odluka, utvrđeno je da je prema 19 maloletnika doneto rešenje o odbačaju, s obzirom da zakonski nisu krivično odgovorna, odnosno da su mlađi od 14 godina.

    Takođe, od ovog broja, 14 prijava je odbačeno iz drugih razloga, a tri prijave su rešene vaspitnim nalogom. Kako u praksi izgleda vaspitni nalog i kako se sprovodi za VOM pojašnjava Danijela Trajković, Viši glavni javni tužilac u Vranju.

    U pogledu načina sankcionisanja, reč je o posebnoj instituciji koja se primenjuje za krivična dela za koja je predviđena kazna zatvora do pet godina, tačnije za manje društveno opasna dela. Postoji mogućnost tužioca da ne procesuira pred sudijom za maloletnike krivični postupak, nego da prema maloletnom licu odredi primenu neke od mogućih mera. Po zakonu, moguće mere su poravnanje sa oštećenim, naknada štete, izvinjenje, rad ili na neki drugi način, koji dovodi do otklanjanja posledica koje su nastale izvršenjem tog krivičnog dela – pojašnjava Trajkovićeva.

    Kao drugi način, zakon predviđa redovno pohađanje škole, a ukoliko je maloletnik u radnom odnosu, redovno odlaženje na posao. Zatim, uključivanje bez nadoknade u rad humanitarnih organizacija, podrvrgavanje odgovarajućem ispitivanju i odvikavanju od zavisnosti, ako se radi o krivičnim delima protiv zdravlja ljudi, omogućavanje uživanja opojnih droga ili neovlašćeno držanje opojnih droga za ličnu upotrebu i uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi ili savetovalištu.

    U tim situacijama kada maloletnik postupi i ispuni obavezu koja je određena, protiv maloletnika se ne vodi nikakav krivični postupak. Taj vaspitni nalog može da traje najduže šest meseci. Praksa u Vranju kaže da kada je reč o manje opasnim društvenim incidentima među maloletnicima, da se naprimer izvine pred centrom za socijalni rad, ako je reč o uvredi  i slično.

    Pre primene vaspitnog naloga, VJT obavezno traži mišljenje nadležnog Centra za socijalni rad.

    Oni urade ekspertizu porodice, odnosa u porodici i nama predlože dalje mere. Kada dođe do krivičnog događaja, a maloletnici nisu krivično odgovorni, odnosno, imaju ispod 14 godina, tužilaštvo nalaže policiji da o tim događajima obavesti nadležni centar za socijalni rad, da to maloletno lice na neki način uđe u evidenciju centra – navodi Trajkovićeva.

    Statistika VJT u Vranju pokazuje da među učiniocima krivičnih dela kada su u pitanju maloletnici, dominiraju dečaci, kojiih je oko dve vtrećine, dok su jedna trećina devojčice.

    Što se tiče učestalosti krivičnih dela među maloletnicima, od početka godine najviše je prijava za laku telesnu povredu, čak deset slučajeva. Devet je prijavljenih slučajeva krađe, a pet za uživanje opojnih droga. Takođe, za tešku krađu je prijavljeno pet lica, a za oštećenje tuđe stvari prijavljena su četri lica. Među prijavama slede prijave za sitne krađe i po tri, ugrožavanje sigurnosti i nasilničko ponašanje, po jedna. Pored ovakve strukture krivičnih dela, nadležno tužilaštvo vodi evidenciju i po mestima izvršenja. Shodno broju stanovnika, najviše je prijavljenih maloletnika iz Vranja, ali vinovnika ima iz svih opština u Pčinjskom okrugu.

    U VJT u Vranju kažu da su njihova zapažanja de je poslednjih godina, nasilje postalo ne samo vidljivije zbog tehnike i medija, nego da je i zastupljenije u odnosu na ranije godine.

    Što se tiče prijava za internet nasilje, VJT u Vranju nije nadležno za ovakva krivična dela, te se takvi slučajevi prosleđuju Tužilaštvu za visoko tehnološki kriminal.

    Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane grada Vranja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

    Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 61 6040777 (WhatsApp / Viber / Telegram).
    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.

    Popularno

    Borki Stefanović hitno potrebna pomoć kako bi što pre nastavila lečenje u inostranstvu

    Našoj članici Borki Stefanović zdravstveno stanje se pogoršalo. Potrebna joj je naša novčana pomoć, kako bi nastavila lečenje u inostranstvu. Dok ne dobije broj...