Izložba nakita i oglavlja “Korakom predaka” održana je u Galeriji Narodnog muzeja u Vranju u utorak 17. oktobra u organizaciji istraživača kulture i tradicije Bojan Ristić. Samu izložbu su kreirali Ivan Terzić, Lean Lazić, Života Milanović, Kristijan Ristić koji čine grupu entuzijasta i zaljubljenika u tradiciju i srpski folklor.
Oni su nosili narodne nošnje iz krajeva Srbije odakle dolaze i publici predstavili predmete koje izrađuju.
Života Milanović dolazi iz Kragujevca i na izložbi je prikazao šumadijsku letnju nošnju i seoski nakit s kraja 19. i početka 20. veka iz okoline Gnjilana. Nakit koji izrađuje nekad je bio domaća radinost, žene su pravile vrećice za satove, a kasnije su te ogrlice nošene kao nakit. Lean Lazić iz Negotina obukao je letnju radnu seosku nošnju sela Kobišnice. Izrađuje nakit iz 18. i 19. veka – tepeluk, što je bio gradski fes oko koga je obmotan bareš, napravljeni od sitnih perlica. Perle su donošene iz Ohrida, bile su skupe pa su sada tepeluci retki. Lean koristi perle nalik biserima.
Iz Beograda je došao Kristijan Ristić koji je nosio svečanu jesenju nošnju okoline glavnog grada. U ovom kraju, perlice su se koristile za ukrašavanje odeće, kecelja, suknji, bluza.
Nošnja vranjskog pomoravlja nestala je početkom 20. veka, ali sada je ovu našu nošnju vratio Bojan Ristić posle više od 100 godina.
Naročito kod žena, nakit je obeležavao status. Po izboru i vrsti nakita znalo se kom staležu pripada žena koja to nosi, da li je to devojka ili ipak nakit za udate žene, da li je seoski ili gradski, a osnovna uloga nakita jeste i ukrašavanje, pored toga što obeležava kraj ili status koji ima – kaže Bojan o važnosti nakita u lokalnoj kulturi.
Autori izložbe posebno ističu da tradicija nije ničije lično vlasništvo, već svetlo obeležje celog našeg naroda, jer svaki pojedinac mora da poštuje sve ono što su mu preci ostavili za naše naredne generacije.