Gradski odbor Stranke slobode i pravde (SSP) u saopštenju za javnost postavio 15 „gorućih“ pitanja v.d. direktorki Zdravstvenog centra Vranje Ljiljani Antić.
Saopštenje, koje je potpisano sa “Sektor za zdravstvo SSP Vranje” prenosimo u celini:
- 1. Koliki je realan broj zaraženih medicinskih i nemedicinskih radnika u Z.C.Vranje?
- Da li ste organizovali testiranje zaposlenih u Zdravstvenom centru na odeljenjima ili službama gde su se pojavili slučajevi obololelih radnika od Sars Cov 2 virusa?
- Da li postoji rizik da netestiranjem medicinskih radnika izlažete opasnosti od zaražavanja svih pacijenata koji dolaze na specijalisticke ili druge preglede u ZC Vranje jer ostvaruju kontakt sa medicinskim radnicima u ZC Vranje?
- Da li ste upoznati koliki je broj zdravstvenih radnika koji u poroduci imaju obolele od Sars Cov 2 virusa a nisu ispoštovali pravila samoizolacije, jer to vi kao rukovodioc niste naložili?
- Da li ste izvršili zoniranje odeljenja gde leže oboleli od Sars Cov 2 virusa ili ta odeljenja imaju samo jednu zonu a to je crvena?
- Da li ste poboljšali uslove boravka pacijenata koji se leče od Sars Cov 2 virusa (adekvatna ishrana, smeštaj, optimalna temperatura u bolesničkim sobama…)
- Da li je donacija koju je Zdravstveni centar dobio (zaštitna oprema, posteljine, medicinska sredstva, toplomeri, oksimetri, mašine za pranje i sušenje veša) zaista završila u potpunostu u Zdravstvenom centru i da li ima dovoljno zaštitne opreme i lekova u Zdravstvenom centru Vranje?
- Da li ste prosledili protokole lečenja obolelih od Sars Cov 2 virusa svim odeljenjima i svim lekarima kako bi bili upoznati sa najnovijim stavovima u lečenju ovog virusa?
- Da li ste osigurali Opštu bolnicu Vranje tako da ulazak u nju mora biti uz kontrolisanje lica koje ulazi, bez obzira da li je zaposlen ili je pacijent, odnosno, da li se vrše merenja temperature, dezinfekcija ruku?
- Da li ste dozvolili da Zdravstveni centar Vranje ostane sa jednim infektologom i ko je načelnik Infektivnog odeljenja?
- Da li lekari koji su primljeni za rad u Kovid bolnicu rade na odeljenjima u Opštoj bolnici a u Kovid bolnici već više od 9 meseci rade jedni te isti ljudi?
- Da li ste otvorili još jednu Kovid ambulantu za odrasle kako bi se smanjio veliki pritisak na Kovid ambulantu u ATD-u i da li ste organizovali specijalističke preglede interniste ili pneumoftiziologa ili infektologa u ambulanti u ATD-u (kako bi se na licu mesta odredila terapija kovid pozitivnim pacijentima i time bi pacijente lišili maltretiranja i odlaska u ambulantu infektivnog odeljenja gde ih čeka ponovno višečasovno čekanje)
- Da li ste od marta meseca na ovamo organizovali bar jedno predavanje lekarima kao i srednjem medicinskom kadru, kako bi svakog od njih bliže upoznali sa radom u Kovid bolnicama i na taj način osposobili veliki deo medicinskog kadra za rad u Kovid bolnicama, pa makar ta predavanja bila on line?
- Da li Zdravstveni centar ima dovoljno PCR testova ?
- Da li ćete i kada obući skafander i ući u crvenu zonu kako bi svojim radnim angažmanom pomogli preumornim kolegama u radu sa obolelima od kovida ?
Na kraju saopštenja se kaže da se čekaju odgovorie V.D. direktorke Zdravstvenog centra Vranje, čak i ako ne odgovori, potpisnici saopštenja se nadaju da će bar razmisliti o ovim pitanjima i na taj način promeniti bar deo rada Zdravstvenog centra Vranje.
Jer prema navodima SSP -a svi imamo jedan cilj u ovoj pandemiji, a to je da sačuvamo zdravlje svih naših građana.


