Na samo nekoliko stotina metara od užurbanih plaža Budve nalazi se skriveni dragulj Jadrana — ostrvo Havaji. Iako po imenu priziva Pacifik, ovo malo crnogorsko ostrvo nudi autentičan doživljaj Mediterana u njegovom najlepšem izdanju. Poznato i kao Školj ili Sveti Nikola, ostrvo Havaji je rajsko mesto gde se priroda, istorija, kupanje i ekskluziva susreću na svega desetak minuta vožnje čamcem iz gradske luke.
Istraživali smo šta vam je potrebno da maksimalno uživate u poseti ostrvu, od istorije i plaža, do saveta šta da ponesete, gde da jedete i kako da ugrabite najbolje mesto pod suncem. Pročitajte.
Gde se tačno nalazi ostrvo Havaji?
Ostrvo Havaji, poznatije kao ostrvo Sveti Nikola, smešteno je neposredno ispred Budve, na oko kilometar od gradske obale. Do njega se najbrže stiže brodićima koji polaze iz gradske luke, plaže Slovenska, kao i sa poznatog budvanskog šetališta. Vožnja traje od 5 do 10 minuta, zavisno od tačke polaska i vremenskih uslova.
Ostrvo se proteže na nešto više od 2 kilometra dužine, a karakteriše ga razuđena obala sa stenovitim liticama, peščanim uvalama i bujnom vegetacijom koja pruža prirodnu hladovinu. Zbog svog oblika i izolacije, ostrvo često nazivaju i „crnogorskim Havajima“.
Kratka istorija i lokalne legende
Iako se danas ostrvo doživljava isključivo kao turistička destinacija, njegov značaj datira još iz srednjeg veka. Na njemu se nekada nalazila crkva Svetog Nikole, zaštitnika moreplovaca, po kojem je ostrvo dobilo tradicionalno ime. Ime „Havaji“ je u novije vreme uvelo lokalno stanovništvo i turistički sektor, zbog tropskog ambijenta i egzotične atmosfere.
Legende kažu da su u doba mletačke uprave na ostrvu često boravili pustinjaci i ribari. Postoji i zanimljivo predanje da su gusari koristili uvale kao skrovišta. Danas, ostrvo je zaštićena prirodna zona i omiljena letnja oaza.
Plaže na ostrvu – raj za ljubitelje mora
Ostrvo Havaji nudi nekoliko različitih tipova plaža. Najpoznatija i najposećenija jeste južna peščana plaža, okrenuta ka Budvi, sa tirkiznim plićakom, sitnim peskom i pristupačnim ulaskom u vodu. Na ovoj strani se nalazi i većina sadržaja, plažni barovi, suncobrani, ležaljke i organizovane zone.
Na zapadnoj strani, prema pučini se nalaze divlje stenovite plaže, idealne za one koji traže mir i autentičnost. Pristup je nešto teži, ali nagrada je kristalno čista voda, miris borovine i pogled koji oduzima dah. Ove zone su često omiljene među ljubiteljima ronjenja i snorkelinga.
Kako doći do ostrva – brodići i opcije prevoza
Do ostrva Havaji možete stići na više načina. Najjednostavniji je turistički čamac koji kreće iz luke Budva i drugih obližnjih tačaka. Cena povratne karte kreće se od 5 do 10 evra po osobi, u zavisnosti od sezone. Vožnje kreću svakih 15 do 30 minuta.
Takođe, moguće je iznajmiti privatni čamac ili taksi brod, naročito ako želite da stignete ranije ujutro ili se vratite kasnije uveče. Za grupe je ovo praktična i često isplativija opcija. Avanturisti ponekad doplivaju do ostrva. Međutim, ovakva se pustolovina ne preporučuje zbog jakih struja i čamaca u pokretu.
Kafići i beach barovi – uživanje pod palmama
Iako je ostrvo Havaji relativno malo, ima nekoliko stilizovanih plažnih barova i kafića. Nude se sveže ceđeni sokovi, kokteli, pivo, lagana jela, salate i grickalice. Ambijent je ležeran, s palmama, muzikom i baldahinima.
Najpoznatiji beach bar je Havaji Lounge, koji kombinuje prirodnu senku, moderne ležaljke i pogled na more koji se pamti. Cene su nešto više nego na obali, ali se ambijentom to više nego nadoknađuje.
Šta poneti sa sobom – pametna priprema za ceo dan
Ako planirate da provedete ceo dan na ostrvu, pametna priprema je ključna. Obavezno ponesite kremu za sunčanje s visokim SPF faktorom, peškir i lagani prekrivač za sedenje na stenama, ali i masku za ronjenje ili naočare za plivanje. Pametnije je poneti novac u kešu, jer ne prihvataju svi kartice. Za one koji ne planiraju da jedu u barovima, dobro je da se ponese voda, piće i neka užina. Kako ostrvo nema prodavnice, svaka dodatna sitnica koju ponesete je korisna.
Aktivnosti – od sunčanja do snorkelinga
Ostrvo Havaji nije samo za leškarenje. Ukoliko ste aktivan tip, možete plivati oko uvala, istraživati stenovite delove, roniti ili se upustiti u mini hiking stazice kroz sredinu ostrva. Neke agencije nude rentiranje SUP dasaka (Stand Up Paddle) ili organizovane ture ronjenja.
Snorkeling je posebno popularan zbog raznolikog podvodnog sveta. Školjke, ježinci, male ribe i providna voda čine idealan ambijent za istraživanje mora.
Saveti za porodične posete i decu
Ostrvo je pristupačno i za porodice s decom, posebno deo sa uređenom plažom i plićakom. Važno je imati u vidu da nema stalnih spasilaca, te se roditeljima preporučuje dodatna pažnja. Deca će uživati u čistoj vodi, ali i u igri s peskom i kamenčićima. Ponesite šeširiće, vodu i neku laganu igračku za plažu i budite sigurni da je za zabavu dovoljna priroda.
Kada je najbolje vreme za posetu?
Sezona traje od kraja maja do početka oktobra. Jul i avgust su najposećeniji meseci, pa ukoliko želite više privatnosti, preporuka su jun i septembar. Tada su temperature idealne, gužve manje, a priroda još uvek bujna i očaravajuća.
Rano ujutro ili predveče pružaju posebnu atmosferu, uz zalazak sunca i nežniji svetlosni kontrast.
Vaš mali raj na dlanu — ostrvo Havaji kod Budve
Ako tragate za mestom koje objedinjuje prirodni mir, kristalno čisto more i dozu egzotike, ostrvo Havaji kod Budve je vaša savršena stanica. Ne morate leteti preko okeana da biste doživeli osećaj tropskog odmora — dovoljno je da se otisnete nekoliko minuta čamcem i dočekaće vas svet u kojem vreme sporije teče, a doživljaji ostaju duže.
Za sve one koji planiraju odmor na crnogorskom primorju, ovo ostrvo predstavlja idealan balans između avanture i opuštanja, između popularnog i skrivenog. Bilo da ste putnik, porodični turista, romantični par ili ljubitelj prirode, Havaji kod Budve će vas dočekati sa morem koje poziva, mirisom borovine i tišinom koja osvežava dušu.
Letnji beg u Crnu Goru nikad nije izgledao bliže, a priznajmo ni lepše.