Vranjska tradicija i kultura su nezamislive bez narodne igre i kola. O tome smo razgovarali sa Bojanom Ristićem, igračem folklora, vođom društva, poznavaocem i istraživačem igara i tradicije Pčinjskog okruga.
Postoji veliko bogatstvo igara, nošnji, pesmi u Vranju i okolini, pa se prema Bojanovim rečima, iako je za ljude sve to tradicija, razlikuju gradske i seoske igre Vranja, igre iz Pčinje, Bosilegrada, Crne Trave, Bujanovca.
U Vranju se izvodi desetak kola, Teško ili svekrvino kolo, Vranjanka, Pembe, Preševka, Čoček i druga. Neka od njih su muška kola, neka ženska, a neka mešovita. Svako kolo ima kolovođu i keca. Kolovođa je na početku kola, a kec na kraju. Oni diktiraju smer i promenu ritma u kolu. Signal za promenu ostalim igračima daju uz pomoć maramice. Nekada su se kola igrala uz zurle, a danas uz trubu, klarinet i violinu.
Muška kola se igraju meraklijski
Muška kola se izvode teško. Nema skakanja i bacanja. Igra se meraklijski, polako, pokreti su odmereni i lagani. Igra se sa uživanjem. Žene igraju nežnije i mekše uz blago njihanje tela. Sama nošnja diktira pokrete i ne dozvoljava skakanje i trčanje – kaže nam Bojan o specifičnosti gradske igre Vranja.
Sagovornik se osvrnuo i na čuveni vranjski čoček za koji navodi da je turska zaostavština i da na neki način ponižava grad, ljude i naše pretke.
Način izvođenja ove igre je takav da su žene predstavljene kao niskomoralne. Golišavost, trbušni ples je nešto što nema veze sa Vranjem i Vranjankama. To je moderan prikaz turske javne kuće – ističe Bojan Ristić.
Ovakve stilizovane igre su nastale iz komercijalnih razloga i u njima je izmešano sve, samo ne narodne igre Vranja. Pokreti su strani i prirodno ne pripadaju našem podneblju. Na taj način se uništava bogata tradicija, nošnja, muzika, igra.
Omladinu je sramota da igraju kolo, a nije sramota da igraju moderne plesove. Ti moderni plesovi su tradicionalni plesovi drugih zemalja. Mladi moraju da se upute u našu tradiciju jer su oni njeni nosioci – kritičan je Bojan.
Naš sagovornik se zalaže da se i zvanične institucije pozabave zaštitom tradicije, nošnje i igara jer je to deo našeg identiteta.