-1.4 C
Vranje
ponedeljak, januar 20, 2025
Prikaži još
    NaslovnaRelax kutakITKako da kreirate sigurnu lozinku za naloge na društvenim mrežama

    Kako da kreirate sigurnu lozinku za naloge na društvenim mrežama

    Danas, mnoge od naših ličnih informacija čuvaju se na nalozima društvenih mreža kao što su Facebook, Instagram, Twitter i mnoge druge. Kreiranje sigurne lozinke je prvi korak u zaštiti vaše privatnosti i sprečavanju zloupotrebe vašeg naloga. Evo nekoliko saveta kako da kreirate jaku i sigurnu lozinku:

    Danas, mnoge od naših ličnih informacija čuvaju se na nalozima društvenih mreža kao što su Facebook, Instagram, Twitter i mnoge druge. Kreiranje sigurne lozinke je prvi korak u zaštiti vaše privatnosti i sprečavanju zloupotrebe vašeg naloga. Evo nekoliko saveta kako da kreirate jaku i sigurnu lozinku:

    1. Koristite slučajne kombinacije

    Sigurna lozinka treba da sadrži kombinaciju velikih i malih slova, brojeva i specijalnih simbola (kao što su #, $, %, itd.). Na primer, sigurna lozinka može izgledati ovako: B3g@t0nP@ssw0rd!

    2. Ne koristite lične podatke

    Izbegavajte korišćenje svog imena, datuma rođenja ili bilo kojih podataka koji mogu biti lako dostupni ili uočeni, poput imena članova porodice ili omiljenih stvari. Koristite kombinacije koje je teško povezati s vama.

    3. Napravite dugu lozinku

    Duža lozinka je teža za hakovanje. Pokušajte da napravite lozinku koja ima najmanje 12-16 karaktera. Kombinacija slučajnih reči ili fraza može biti odličan izbor, na primer: H@ppyMorn!ngB3autifulDay$.

    4. Koristite različite lozinke za svaki nalog

    Nemojte koristiti istu lozinku za sve vaše naloge. Ako neko ukrade lozinku, može da je iskoristi za pristup svim vašim nalozima. Promenite lozinke za svaki nalog i svaku platformu.

    5. Aktivirajte verifikaciju u dva koraka

    Za veću sigurnost, možete aktivirati opciju „verifikacija u dva koraka“. To znači da pored lozinke, svaki put kada se prijavljujete na nalog, moraćete da unesete i kod koji vam se šalje na telefon ili email. Ovo dodaje još jedan nivo zaštite i veoma je efikasno protiv krađe naloga.

    6. Koristite menadžere lozinki

    Ako je teško da zapamtite različite lozinke za svaki nalog, možete koristiti aplikacije za menadžment lozinki. Ove aplikacije pomažu da sačuvate sigurne lozinke i da ih generišete umesto vas, štedeći vam vreme i trud.

    7. Koristite različite lozinke za različite platforme

    Ako dođe do kompromitovanja jedne platforme, korišćenjem različitih lozinki za svaku od njih možete minimizovati štetu. Koristite jednu jaku lozinku za društvene mreže, a drugu za email i druge aplikacije.

    8. Redovno menjajte lozinke

    Pokušajte da menjate lozinke svakih nekoliko meseci, naročito za naloge koji sadrže osetljive podatke, kao što su banke ili lični email.

    Kreiranje sigurne lozinke je važan korak u zaštiti vaših naloga na internetu. Koristite ove savete da biste zaštitili sigurnost vaših naloga i održali ih sigurnima od online pretnji. Internet je fantastičan prostor za učenje i povezivanje sa prijateljima, ali uvek budite pažljivi i čuvajte svoju privatnost!

    Ovaj medijski prilog je nastao kao rezultat projekta “Promocija bezbednosti dece u digitalnom okruženju”, koji Organizacija za razvoj i demokratiju Bujanovac realizuje uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Vlade Republike Srbije

    Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 61 6040777 (WhatsApp / Viber / Telegram).
    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.

    Popularno

    Formalizovana podrška Vranjanaca Miliću, PODES – u se pridružili i Surduličani

    Pokretu za decentralizaciju Srbije Dragana Milića pridružili su se i Udruženje građana  iz Vranja i Sudrulice. Dve grupacije iz Vranja  “Snaga juga” i “Borino i...