Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je putem svog Instagram naloga uputilo važno upozorenje vozačima električnih trotineta, najavljujući značajne promene koje stupaju na snagu od 15. juna. Prema novim pravilima, vozači ovih prevoznih sredstava moraju posedovati odgovarajuću nalepnicu koju izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja kako bi mogli da učestvuju u saobraćaju.
View this post on Instagram
Osim ovog ključnog zahteva, vozači električnih trotineta imaju i druge obaveze koje moraju poštovati u saobraćaju. Prema najnovijim informacijama iz MUP-a, električni trotineti mogu se kretati isključivo biciklističkom stazom, pešačko-biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom. U slučaju nedostatka predviđene staze, vozači mogu koristiti kolovoz na putevima gde je ograničena brzina kretanja na 30 km/h, odnosno 50 km/h za vozače starije od 18 godina.
Važno je napomenuti da vozači električnih trotineta ne smeju voziti svoje trotinete prilikom prelaska ulice, osim na prelazu biciklističke staze. Takođe, pravila zahtevaju nošenje svetloodbojnog prsluka prilikom vožnje na kolovozu, posebno u uslovima smanjene vidljivosti i noću. Osim toga, vozači su obavezni nositi zaštitnu biciklističnu kacigu i zabranjeno je korišćenje slušalica u oba uva tokom vožnje. Za kraj, vozači se upozoravaju da se električnim trotinetom ne može prevoziti više osoba.
Jedna od ključnih promena odnosi se na definiciju lakog električnog vozila, koja je uvedena izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. Prema novim propisima, lakim električnim vozilima smatraju se motorna vozila sa najmanje dva točka, mehaničkim upravljačem, bez mesta za sedenje, čija trajna nominalna snaga elektromotora nije veća od 0,6 kW, a najveća konstruktivna brzina ne prelazi 25 km/h, dok masa praznog vozila ne prelazi 35 kg.
PODNOŠENJE ZAHTEVA ZA IZDAVANJE I POSTAVLJANJE NALEPNICE ZA LAKA ELEKTRIČNA VOZILA
Podnosilac zahteva mora da popuni zahtev za fizička lica (obrazac 1.), za pravna lica (obrazac 2.) uz koji dostavlja odgovarajuću dokumentaciju prema Pravilniku o načinu izdavanja, vođenja evidencije, izgledu i načinu postavljanja nalepnice za laka električna vozila:
- Tehnička dokumentacija za lako električno vozilo iz koje se mogu utvrditi marka lakog električnog vozila, trajna nominalna snaga elektromotora, najveća konstruktivna brzina i masa praznog vozila. Ova dokumentacija se po pravilu dobija prilikom kupovine trotineta;
- Fotokopiju lične karte ili očitana lična karta, odnosno dokaz o upisu u registar pravnih lica za pravna lica;
- Popunjena i potpisana izjava (obrazac 3);
- Dokaz o plaćenoj republičkoj administrativnoj taksi prema tarifnom broju 1 u iznosu od 380,00 dinara prema sledećim instrukcijama.
- Broj računa na koji se uplaćuje republička administrativna taksa za zahtev za izdavanje nalepnice za lako električno vozilo u iznosu od 380,00 dinara je: 840-29779845-18
- Poziv na broj: 59-013
- Svrha uplate: Republička administrativna taksa
- Primalac: Republika Srbija
Cena usluga izdavanja nalepnce za laka električna vozila iznosi 1.560,00 dinara, a cena obrasca nalepnice za laka električna vozila iznosi 500,00 dinara.
Nalepnica je trajna, odnosno ne zahteva godišnje obnavljanje.
U slučaju oštećenja ili uništenja nalepnice, na zahtev imaoca lakog električnog vozila, može se izdati nova nalepnica.
Samo izdavanje nalepnice i postavljanje nalepnice ne bi trebalo da traje duže od 30 minuta. Treba napomenuti da je potrebno dovesti i sam trotinet na predajno mesto, kako bi operater pregledao trotinet i zalepio nalepnicu.
Prijem i obrada zahteva za nalepnicom moguća je svake srede od 10:00 – 14:00 sati u AMSS predstavništvu u Vranju u ulici Radnička 44 ili na telefon 069-870-1471
Nove regulative takođe nalažu vozačima električnih trotineta da se pridržavaju saobraćajnih propisa i da poštuju sve obaveze kako bi se osigurala bezbednost u saobraćaju. Nepoštovanje ovih pravila može rezultirati raznim sankcijama.
Ove promene predstavljaju korak ka regulisanju upotrebe električnih trotineta u saobraćaju i naglašavaju važnost bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.