Ako volite da putujete, a već ste istražili sve znamenitosti i prirodne lepote u vašoj okolini pa želite da krenete malo dalje, treba da znate da je vožnja na dugim relacijama uzbudljiva avantura. Ali isto tako može biti i iscrpljujuća ako se ne pripremite za put na adekvatan način.
To znači da duga putovanja automobilom zahtevaju mnogo više od same pripreme vozila. Dugo sedenje za volanom, sa stopalom na papučici gasa i kočnice, može dovesti do umora, nelagodnosti i smanjenja koncentracije, što može da bude prilično opasno za sve učesnike u saobraćaju. Zato je važno da budete fizički i psihički spremni za napor koji vam predstoji. U ovom članku osvrnućemo se na različite strategije koje vozači mogu primeniti kako bi duga vožnja bila što komfornija i bezbednija.
#1 Isplanirajte sve detalje putovanja
Planiranje putovanja je koristan korak kako biste se osigurali da tokom puta sve protekne u najboljem redu. Pre svega, pažljivo birajte datum putovanja. Gledajte da izbegnete vreme kada su najveće gužve u saobraćaju.
Novogodišnji i Božićni praznici, kao i Vaskrs predstavljaju periode kada se na putevima širom Srbije ali i u okruženju nalazi najveći broj vozila. Pa ako ikako možete, obavezno izbegnite ove termine. Putovanje će biti mirnije i prijatnije. Gužva na putevima je i tokom vikenda, kao i u vreme letnje turističke sezone, a ako krećete preko granice, računajte da možete na izlazu ili ulazu u zemlju čekati i po nekoliko sati.
Ne zaboravite da uplatite putno osiguranje, kako biste se zaštitili od neočekivanih situacija, kao što su zdravstveni problemi. Na kraju planiranja, razmislite šta biste na vašem putu mogli posetiti, odredite unapred mesta gde ćete praviti pauze i pogledajte koji hoteli i moteli vam duž puta stoje na raspolaganju ako je potrebno prespavati. Što se bolje pripremite i isplanirate put, to će vam biti lakše i prijatnije za volanom vašeg automobila.
#2 Pripremite vozilo
Priprema vozila je od ključne važnosti za bezbedno a samim tim i prijatno putovanje na dugim relacijama. Pre nego što krenete na put proverite automobil detaljno. Ono što sami možete uraditi je provera nivoa ulja u motoru, kočione i rashladne tečnosti i pritiska u pneumaticima. Takođe, sami možete videti da li vam sva signalizacija funkcioniše i eventualno zameniti sijalice. Druge provere, poput ispravnosti kočionog sistema, moraćete da uradite u servisu.
U suprotnom, ako ne pripremite vozilo za duže putovanje, šanse da vam se dogodi kvar dok ste na drumu su veće. Iako postoje kompanije koje vrše šlep automobila u celoj Srbiji i koje vam stoje na raspolaganju 24 sata, 7 dana u nedelji, najbolje bi bilo da izbegnete neželjeni slučaj sa vozilom. Da vam blokira točak, prokuva auto ili jednostavno pukne guma. Svaka popravka, pregled auta i redovno održavanje će smanjiti verovatnoću da vas vozilo ostavi na putu. Zato pre nego što krenete na putovanje proverite automobil i po potrebi zamenite delove koji su dotrajali.
#3 Vodite računa o ishrani pre nego što krenete na put
Možda nekima zvuči smešno, ali ishrana zaista u velikoj meri može uticati na to da se dobro ili loše osećamo dok vozimo, posebno kada su u pitanju duže relacije. Pre nego što pokrenete motor i pritisnete papučicu gasa isplanirajte gde biste tokom vožnje mogli da se zaustavite da ručate i da se osvežite. Ako ste gladni dok vozite, imaćete osećaj nelagodnosti u stomaku. Isti osećaj ćete imati i kada se prejedete.
Izbegavajte da tokom vožnje a naročito pre nego što sednete za volan, konzumirate tešku, masnu i jako začinjenu hranu. Takva hrana osim nelagodnosti izaziva i umor. Umesto teške hrane birajte laganije obroke od povrća i voća, a na put ponesite grickalice, keks, orašaste plodove i dovoljno vode da biste u svakom trenutku ostali hidrirani. Izbegavajte previše kofeina koji baš kao i alkohol dovodi do dehidratacije.
Naravno, možete ručati u nekom restoranu duž puta, ali ako imate specifičan način ishrane ili ste na nekoj dijeti, najbolje je da pripremite sendviče sa namirnicama koje vam gode. A ako nečim želite da se zasladite, onda neka to budu zdrave poslastice, ali vodite računa o unos šećera. Previše šećera u ishrani može uzrokovati brze promene u metabolizmu odnosno nagle promene energije. Probajte da smanjite unos gaziranih napitaka, slatkiša ili brze hrane, jer sve ovo može dovesti do umora i pada koncentracije tokom vožnje.
#4 Dobro se odmorite pre polaska i pravite redovne pauze tokom puta
Za svaku vožnju, pogotovo kada su u pitanju duže relacije, potrebno je da imate dovoljno energije i koncentracije, odnosno da budete odmorni. Zato, pre nego što krenete na put dobro se naspavajte. Nedostatak sna može povećati umor i smanjiti koncentraciju vozača, što može da bude jako opasno, kako za vozača tako i za saputnike ali i druge učesnike u saobraćaju.
Tokom vožnje na dužim relacijama obavezno na svakih dva ili tri sata pravite pauze od 15 do 30 minuta. To će vam omogućiti da se istegnete, prošetate i malo osvežite. Ispružite noge i ruke i razmrdajte vrat kako biste se oslobodili napetosti u mišićima.
Ukoliko imate suvozača koji takođe ima dozvolu za upravljanje automobilom možete se menjati tokom vožnje. Ali i tada nemojte odustajati od pauza na svakih nekoliko sati.
#5 Kreirajte omiljenu listu pesama
Omiljene pesme mogu doneti dodatnu radost i zabavu tokom vožnje i putovanja za vas i vašu porodicu ili prijatelje, u zavisnosti od toga sa kime putujete. Odaberite pesme koje volite ali imajte na umu da ne slušamo svi istu vrstu muzike. Ako vi slušate rok, ne znači da i vaša deca to vole. Mlađe generacije možda više preferiraju rep, hip-hop ili elektronsku muziku.
Dobro bi bilo da pesme koje slušate dok vozite budu vesele i da izazivaju pozitivno raspoloženje. Krenuli ste na jedno lepo dugo putovanje, pa i atmosfera u autu treba da bude ista. Na kraju, osigurajte da na listi koju budete napravili bude dovoljan broj pesama za ceo put. Ne želite da iznova slušate jedne te iste numere. Jedino vodite računa da ne puštate muziku preglasno kako vas ne bi ometala u vožnji, a osim toga i zakonom je kažnjivo.
Ako niste na vreme stigli da kreirate listu pesama, možete koristiti striming servise ili youtube kanal i u realnom vremenu puštati ono što vam u tom trenutku padne na pamet.
Bez obzira da li idete na odmor sa porodicom ili imate duže poslovno putovanje, veoma je važno da se fizički i mentalno pripremite za vožnju. Poštujte saobraćajne propise i iskoristite savete koje smo vam u ovom tekstu dali. Tako će vam dugotrajno sedenje za volanom biti udobnije i opuštenije. Na kraju ne zaboravite da sa sobom ponesete osmeh i dobro raspoloženje jer su oni jedan od glavnih preduslova svakog lepog putovanja. Srećan put!