Za mnoge parove put do začeća je pun izazova, a snovi o roditeljstvu često su mešavina nade, straha i neizvesnosti. Slamku spasa predstavlja medicinska metoda vantelesne oplodnje (VTO), namenjena parovima koji se suočavaju sa problemom neplodnosti.
Počev od 1978. godine, kada je rođena prva beba začeta u laboratoriji, pa sve do današnjih dana, svet je postao bogatiji za preko 8 miliona dece zahvaljujući VTO proceduri. Ovaj podatak najbolje svedoči o uspehu medicine i metode koja je prvi put primenjena pre punih 45 godina.
Danas vantelesna oplodnja se sve češće primenjuje, jer je usled unapređenja procedure njena uspešnost značajno porasla. U nastavku pročitajte nekoliko osnovnih informacija o VTO, kao i odgovore na pitanja kada treba da se javite lekaru za pomoć ukoliko želite da zatrudnite ali ne uspevate.
Šta je VTO odnosno IVF?
Vantelesna oploldnja (VTO) ili In vitro fertilizacija (IVF) je medicinska procedura koja pomaže parovima koji se bore sa sterilitetom da ostvare svoj san o roditeljstvu. To je u stvari postupak kojim se jajna ćelija žene oplođuje spermatozoidima van materice (in vitro).
Uzimaju se jajne ćelije koje proizvode jajnici žene i oplođuju se u laboratorijskim uslovima. Nakon toga se razvijeni embrioni vraćaju u matericu, kako bi se omogućila normalna trudnoća.
Danas je u svetu i kod nas VTO uobičajena procedura koja se rutinski radi. Sam postupak traje do dve nedelje a sa njim se počinje drugog ili trećeg dana menstrualnog ciklusa. Prvo se daju lekovi za stimulaciju rada jajnika, da bi se nakon toga uradila aspiracija jajnih ćelija. Istog dana i partner daje spermu. Zatim se vrši oplodnja jajnih ćelija u laboratoriji i one se vraćaju u materičnu duplju par dana kasnije.
Kada razmotriti opciju vantelesne oplodnje?
Ključ za uspešnu primenu VTO jeste odgovarajuća procena i pravovremena odluka, kako parova tako i lekara. Pre nego što se odlučite za vantelesnu oplodnju treba da razmotrite nekoliko faktora.
#1 Neuspešni pokušaji spontanog začeća
Ako već duže vremena pokušavate da zatrudnite prirodno i niste imali uspeha, a pritom ste vodili računa kada su plodni dani, to je prvi znak da biste trebali da razmotrite opciju vantelesne oplodnje. Opšta preporuka je da parovi, odnosno žene mlađe od 35 godina, ukoliko ne mogu da ostanu u drugom stanju nakon godinu dana neuspelih pokušaja začeća, treba da se jave lekaru i posavetuju se u vezi VTO. Ukoliko ne dođe do trudnoće nakon jedne godine pokušavanja, smatra se da postoje zdravstveni razlozi koji to sprečavaju.
#2 Starost para koji želi da ima potomstvo
Godine starosti, kako muškarca tako i žene, igraju ključnu ulogu kada je u pitanju plodnost. Što ste stariji, šanse za prirodno začeće se smanjuju. Početak opadanja reproduktivnih funkcija čoveka odnosno njegove plodnosti se vezuje za kraj 20-tih i rane 30-te godine života. Nakon 35. godine proces opadanja plodnosti se značajno ubrzava.
Tako na primer, kako se navodi na najvećoj medicinskoj online platformi u UK šansa da žena ostane u drugom stanju uz pomoć veštačke oplodnje ako je starija od 45 godina je minimalna. Ostale granice su sledeće:
- žene mlađe od 35 godina – procenat uspešnosti IVF-a je 32%
- od 35 do 37 godina – 25%
- od 38 do 39 godina – 19%
- od 40 do 42 godine – 11%
- od 43 do 44 godine – 5%
- preko 44 godine – 4%.
Još jedno dostignuće nauke i medicine je zamrzavanje jajnih ćelija. Bez obzira na razloge (kao što su karijera ili školovanje), ovo je opcija o kojoj svakako treba razmisliti ako ste mladi a želite da sačuvate i produžite reproduktivni period.
“Social freezing” ili procedura poznata kao zamrzavanje jajnih ćelija je relativno jednostavna i radi se u kratkotrajnoj opštoj ili lokalnoj anesteziji. Ovde treba naglasiti da je bolje jajne ćelije zamrznuti dok ste mlađi. Na taj način se značajno povećava verovatnoća za kasnije dobijanje potomstva.
Verovatnoća da žena dobije dete iz 15 zamrznutih jajnih ćelija je 80% ukoliko je materijal dala pre svoje 36. godine. A ako je materijal zamrznut kada je pacijentkinja imala više od 36 godina verovatnoća za uspešan završetak trudnoće duplo pada (40%).
#3 Problemi sa plodnošću
Medicinski problemi često otežavaju prirodno začeće. Kod žena, zdravstveni problemi koji negativno utiču na začeće mogu biti sindrom policističnih jajnika (PCOS), endometrioza ili zapušenost jajovoda. Tu je i starost kao faktor, ali i nemogućnost jajnika da stvori više jajnih ćelija.
Ipak, ne mora nužno biti problem samo kod žene. I zdravstveni problemi kod muškaraca su čest uzrok steriliteta. To se pre svega odnosi na nisku produkciju spermatozoida, kao i na njihov kvalitet.
Emotivni aspekti VTO
Prirodna i zdrava trudnoća je blagoslov. Sa druge strane, vantelesna oplodnja kao proces često je emocionalno iscrpljujuća i stresna za parove. Osećaj nade, straha i neizvesnosti često preplavljuje osobe koji prolaze kroz ovaj postupak. Pogotovo parove koji iza sebe imaju nesupele pokušaje VTO. Zato je važno da sa lekarom ili psihologom razgovarate o vašem problemu kako biste se lakše nosili sa emocionalnim izazovima koji su pred vama.
VTO o trošku države
Država Srbija je prepoznala važnost vantelesne oplodnje kao borbu protiv bele kuge, ali i iskazala volju da pomogne parovima koji prirodnim putem ne mogu da ostvare svoj san o roditeljstvu. Ipak, iako se daleko odmaklo u odnosu na pre deset godina, neka ograničenja i dalje postoje.
Ono što je bitno je da se sada VTO može raditi i u ustanovama koje nisu državne i to o trošku Republike Srbije. To je svakako smanjilo gužve koje su bile velike ali i povećalo kvalitet usluge. Pre par godina, 2017. godine donet je i Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji kojim se uređuje ova oblast medicine.
Država danas omogućuje neograničen broj pokušaja za žene koje imaju manje od 45 godina i koje u postojećoj zajednici nemaju dece. Žene koje već imaju jedno dete takođe imaju pravo na dva besplatna pokušaja pod uslovom da su mlađe od 45 godina. Isto tako, mogu se prijaviti i žene koje nemaju partnera.
U januara 2023. godine Srbija je po prvi put uvezla i reproduktivni materijal (iz Španije), što je dodatni podstrek i olakšanje za one koji imaju veliku želju da postanu roditelji. Više o kriterijumima za sprovođenje lečenja neplodnosti i postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja (BMPO) na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja možete pogledati ovde.
Vantelesna oplodnja je omogućila mnogim parovima da se ostvare u ulozi roditelja. Nekada je potrebno i više pokušaja, ali nemojte odustajati, jer sreća koja na kraju dođe je najveća. Ovaj tekst je samo uvod u složenu temu vantelesne oplodnje koja danas interesuje mnoge parove. Pre donošenja bilo kakvih odluka, preporuka je da se konsultujete sa stručnjacima kako biste dobili sve relevantne informacije i podršku na putu ka roditeljstvu.