Kao i pojedinac, i porodica prolazi kroz unapred određene razvojne faze. Takođe, kao i kod individualnog razvoja, bitno je da se kroz sve faze razvoja porodice prođe na adekvatan način. Upravo tu u pomoć priskače savetovanje, jer ukoliko dođe do „zaglavljivanja“ u jednoj od faza, u svakoj sledećoj će se pojaviti problem.
Po cirkularnom modelu, stvari stoje ovako: vrtimo se u krug. Ja kritikujem dete zato što je neposlušno, dete je neposlušno zato što je kritikovano, ja vičem na dete zato što je neposlušno… Savetovanje porodice služi razrešenju ove „ringišpil“ situacije. Zajedno nalazimo način kako da nadalje samostalno i zdravo funkcionišete.
Ono što u malim sredinama dodatno komplikuje stvari je uplitanje roditelja u novoformiranu bračnu zajednicu, pa petljanje baba i deda u odgoj dece, pa su tu ujne, tetke i strine koje znaju sve o tome šta treba uraditi u određenoj situaciji. Stvari ne olakšava ni patrijarhalna obojenost odnosa. Dakle, često su nejasne granice između porodice i sredine, i vrlo često je nejasna i komplikovana podela uloga u samoj porodici. Ne smemo zaboraviti ni „što je za kuću, nije ni za crkvu“, pa onda ljudi pokušavaju da sakriju da su u problemu i izbegavaju traženje pomoći stručnog lica.
Kada je porodica u problemu, simptome pokaže „najslabija karika“, tj. osoba koja ima najniži prag reagovanja na stres. To je obično dete ili jedno od dece. Vrlo često je to supruga ili majka. Dete je loše u školi, ne uklapa se u društvo, stalno pravi ispade koji idu do devijantnog ponašanja, ili kod manje dece: ne želi na spavanje, baca se i vrišti kad probate nešto da mu objasnite… Sve ovo ide do fizičkih bolesti kojima medicina ne može da nađe uzrok, pa se stalno obilaze lekari… A anksioznost i napadi panike su već kao dobar dan. Simptomi imaju vrlo jasnu svrhu: da „sačuvaju“ porodicu. Dokle god je porodica usmerena na nešto drugo, neće se baviti sobom. Dešava se i da kada jedno dete kako-tako prođe kroz odrastanje i ode od kuće, drugo dete ili neko od članova porodice preuzima simptom na sebe.
Da bismo sprečili situaciju u kojoj nam stalno trebaju „čuvari porodice“, hajde da ojačamo porodicu da može sama da se čuva.
I još jedna stvar koja ne treba da Vas plaši: savetovanje traje najkraće moguće puta do razrešenja problema. To u praksi obično znači 6-8 viđenja.
Prvo viđenje je besplatno, poželjno je, ali nije neophodno prisustvo svih članova i ništa ne boli, obećavam.