Situacija na jugu Srbije, od prvih dana krize, bila je razlog za prisustvo i delovanje brojnih međunarodnih organizacija od mirovnih, preko ekonomskih do humanitarnih. U tom kontekstu opravdano je postaviti pitanje kakva bi bio rasplet krize u Preševu, Bujanovcu i Medveđi, i kakav bi danas bio život građana, Srba, Albanaca, Roma… da nije bilo velike podrške i pomoći međunarodne zajednice.
Građanima je poznato od početka krize i NATO bombardovanja, a posebno od druge polovine novembra 2000. godine, da su drumovima juga Srbije krstarili automobili sa raznim oznakama, u kojima su bili emisari bezmalo sa svih kontinenata. Kao partneri Republike Srbije, Koordinacionog tela ili lokalnih samouprava, oni su mnogobrojnim projektima radili na pomirenju, na širenju mira, sigurnosti i tolerancije, doprinosili uspostavljanju mostova između nacionalnih zajednica, ulagali u razvoj infrastrukture i lokalnih ekonomskih potencijala, finansirali objekte infrastrukture i tako značajno, čak presudno doprinosili većem kvalitetu života građana u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa.
Građani, lideri političkih partija, a posebno funkcioneri lokalnih samouprava, znaju koliki i kakvi iskoraci su napravljeni u ekonomiji, zapošljavanju, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj politici, kulturi, sportu, nacionalnoj i rodnoj ravnopravnosti… zahvaljujući pomoći koja je stigla od vlada i poreskih obveznika mnogih zemalja.
Teško je pobrojiti sve njih, ali da se podsetimo onih najvećih i najvažnijih međunarodnih partnera:
- UN – Ujedinjene nacije;
- EU – Evropska Unija;
- NATO – Severnoatlanski vojni savez;
- KFOR – Kosovske snage (Kosovo Force), Međunarodne mirovne snage;
- UNMIK – Privremena administrativna misija Ujedinjenih nacija na Kosovu;
- OEBS – Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju;
- PM EU – Posmatračka misija Evropske Unije;
- UNHCR – Organizacija za izbeglice Ujedinjenih nacija;
- UNDP – Program Ujedinjenih nacija za razvoj;
- CHF internaatioanl – Međunarodna organizacija za razvoj i humanitarnu pomoć;
- USAID – Agencija SAD za međunarodni razvoj;
- MIR 1 i MIR 2 – Humanitarne organizacije za otklanjanje posledica NATO bmbardovanja:
- PROGRES i Evropski PROGRES – podrške održivom razvoju više lokalnih samouprava;
- SDC – Švajcarska agencija za razvoj;
- PBILD – Program za održanje mira i inkluzivni lokalni razvoj;
- HELP – Nemačka humanitarna organizacija
Veliku pomoć jugu Srbije, od političke do ekonomske, pružile su pojedine velike i moćne zemlje ili njihove ambasade, kao što su: SAD, Rusija, kina, Kanada Australija, Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija, Švajcarska, Švedska, Norveška, Belgija, Austrija, Finska, Danska, Španija, Grčka, Luksemburg, Turska i neke arapske zemlje.
U Srbiji niko ne vodi, pa i ne saopštava podatke koliko su međunarodne organizacije i razni drugi donatori, u godinama po okončanju krize, plasirali u razne projekte. O tome ćemo u jednoj od narednih priča.
Radoman Irić
Napomena: Prenošenje teksta ili delova teksta nije dozvoljeno bez kontakta redakcije i odobrenja autora feljtona.