Od početka NATO bombardovanja 24. marta 1999. godine, a posebno posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma, 9. juna iste godine, broj incidenata na jugu Srbije mnogostruko je uvećan, a sa njima i broj žrtava.
Razlog je jednostavan: jedni naspram drugih, na malom prostoru, bili su pripadnici srpske policije i vojske s jedne i naoružani Albanci, kojima je pristizala sve veća pomoć od tek rasformirane Oslobodilačke vojske Kosova.
Tako su, iz dana u dan, Kopnena zona bezbednosti i sela uz KZB na teritoriji opština Bujanovac i Preševo, bili poprišta različitih oblika dejstava obeju strane u sukobu. Da ih pobrojimo
- zastrašivanje građana, pretnje i ucene;
- presretanje, „sačekuše“, zlostavljanje i ubistva;
- pretresi građana i njihovih objekata;
- pljačke putnika na regionalnim i seoskim putevima;
- otmice i pritvaranja, sunarodnika i protivnika;
- blokade seoskih puteva i saobraćajnica;
- podmetanja požara;
- hapšenja, mučenja i ubistava;
- napada na imovinu i vozila građana;
- napadi na kulturne i verske objekte;
- napada na policijske patrole i baze;
- napadi na vozila međunarodnih zvaničnika;
- podmetanje eksplozivnih naprava;
- napadi minobacačkom vatrom i granatiranje;
- iseljavanje zarad lične i bezbednosti porodice i montiranii sudski procesi;
Sve te oblike posebno je pospešila činjenica što su, prilično jake snage vojske i policije, koje su povučene sa Kosova, stacionirane neposredno uz Kopnenu zonu bezbednosti, koju su, polako ali sigurno, osvajali naoružani Albanci. Zbog toga su, u veoma napetoj situaciji, obe strane u sukobu čekale i najmanji povod za razmenu vatre.
Iz tih razloga je ukupna situacija na teritoriji opština Bujanovac i Preševo, od kraja novembra 2000. godine, prerasla u pravi ratni poligon na kome su se smenjivale akcije obeju strana. To je tako trajalo narednih 26 meseci – od početka NATO bombardovanja sve do uspostavljanja mira 1. juna 2001. godine.
Već od narednog broja feljtona počinjemo njegov drugi deo poglavljem koje se zove Oružani sukobi u kopnenoj zoni bezbednosti, u kojem ćemo ukazati na važnije događaje, incidente i sukobe na teritoriji pre svega opština Bujanovac i Preševo.
Radoman Irić
Napomena: Prenošenje teksta ili delova teksta nije dozvoljeno bez kontakta redakcije i odobrenja autora feljtona.