Na inicijativu Udruženja boraca OVPMB, u Preševu je 16. novembra 2012. godine, podignut spomenik palim pripadnicima Oslobodilačke voske Preševa, Medveđe i Bujanovca. Taj čin je, na centralnom gradskom trgu u Preševu, upriličen povodom 100. godina od formiranja Nezavisne države Albanije (28. 11. 2012. u Valoni) i prvog isticanja zastave nove države.
Na spomen ploči su bila uklesana imena 29 pripadnika OVPMB, sa njihovim osnovnim podacima.
- Florim (Rahmani) Rašiti. Medveđa
- Ibrahim (Sejdi) Fejzulahu, Gospođince,
- Fatmir (Hajdari) Ibiši, Gnjilane,
- Ismet (Aliju) Greme, Uroševac
- Šerif (Faik) Jonuzi, Breznica
- Enver (Rasim) Bajrami, Breznica
- Arben (Sadik) Ramadani, Gnjilane
- Škeljzen (Nijazi) Krasnići. Oraovica
- Ekrem (Šefket) Hodža, Prizren
- Betim (Isa) Beriša, Prizren
- Besim (Nazmi) Faiku, Trnovac,
- Artan (Arif) Abasi, Miratovac
- Daut (Vahit) Sulejmani, Dobrosin
- Nijazi (Ramuš) Azemi, Preševo
- Agim (Miljaim) Eljšani, Mališevo
- Besim (Ibrahim) Mazdreku, Gnjilane
- Ćenan (Ibrahimi) Rahimi, Buštranje
- Hisen (Nijazi) Salihu, Biljača
- Berat (Ćani) Sinani, Biljača
- Šaban (Nefail) Šahini, Oraovica
- Agim (Ćahilji) Halimi, Oraovica
- Šaban (Redžep) Ukšini, Preševo
- Sami (Nevzad) Ukšini, Qingji
- Bardilj (Bejtula) Osmani, Preševo
- Kastriot (Murtez) Arifi, Ranatoc
- Mitat (Skender) Musliu, Preševo
- Vebi Redžepi, Končulj
- Ridvan (Hisen) Ćazimi, V. Trnovac
- Sevdailj (Šefki) Idrizi, Gnjilan
Već narednih dana spomenik je postao predmet brojnih priča koje su zainteresovale medije i javnost. U polemike su se uključili Koordinaciono telo, Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Niša i Vlada Srbije.
Najpre je Mile Veljković, direktor Zavoda iz Niša obavestio javnost da je ta ustanova urbanističko planski propisala uslove šta se i pod kojima zakonskim uslovima može raditi na trgu. Usledila je i reakcija dr Zorana Stankovića, predsednika Koordinacionog tela, koji je rekao da je to lokalna vlast uradila mimo zakona.
Javnost je potom obaveštena da su o ovom činu u Preševu informisani ambasadori OEBS, SAD i Velike Britanije, kao i predstavnik Evropske unije.
Usledila je potom oštra reakcija Ivice Dačića, premijera i ministra unutrašnjih poslova koji je Albancima stavio do znanja da oko spomenika ne može biti nikakve rasprave. On je potom lokalnim vlastima dao rok da se spomenik ukloni do 17. januara, za kada je bila zakazana nova runda pregovora Beograda i Prištine. Kada je taj rok istekao, Dačić je izjavio da će „nelegalno postavljeni spomenik, bez bilo kakvih incidenata i bez upotrebe sile, ukloniti pripadnici Žandarmerije po nalogu Ministarstva pravde“.
Predstavnici lokalnih samouprava u Preševu i Bujanovcu, lideri albanskih partija i predstavnici Nacionalnog saveta Albanaca, uključili su se u ove rasprave koje su bile i oštre i intenzivne. Odgovarajući na Dačićevo upozorenje, u Preševu su se, 12. decembra, okupili 74 Albanca – odbornika u lokalnim skupštinama.
U Deklaraciji su učesnici sednice odbili inicijative Beograda i nekim međunarodnih zvaničnika da se spomenik dislocira i „pozvali UN, NATO, OEBS, Savet Evrope i Evropsku uniju da ohrabri Vladu Srbije za diujalog sa legitimnim predstavnicima Albanaca u cilju ovog i svih drugih problema Preševske doline“.
Svi ti pokušaji nisu doveli do kompromisa. U nedelju, 20. januara, u ranim jutarnjim satima, u Preševo je, sa oklopnim vozilima stiglo oko 200 pripadnika Žandarmerije. Na trg su stigli njen komandant Bratislav Dikić sa saradnicima, načelnik Policijske uprave u Vranju Slađan Velinović i Avdi Bajrami, komandir Policijske stanice u Preševu.
Bez prisustva građana, alu uz mnogobrojne novinarske ekipe, kojima je najavljena ova akcija, građevinski operativci su, sa bagerom, oko 7,30 časova, podigli mermernu spomen ploču, vezali je, upakovali i utovarili u kamion, koji je magistralnim putem otišao prema Bujanovcu i Vranju.
Spomeniku se od tada gubi svaki trag, a neki mediji su objavili da je predat Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom u Nišu.
Sutradan, 21. januara na trgu u Preševu je održan protest nekoliko hiljada Albanaca. Na protestu nije bilo incidenata, a prisutnima je pročitana deklaracija kojom šest lidera albanskih partija osuđuju uklanjane spomenika.
Radoman Irić
Napomena: Prenošenje teksta ili delova teksta nije dozvoljeno bez kontakta redakcije i odobrenja autora feljtona.