Od danas je u Srbiji počela primena elektronskog sistema prijave nasilja nad decom na platformi „Čuvam te“.
Pored video-snimaka, sa predavanjem na različite teme u vezi sa bezbednošću i vršnjačkim nasilje, na platformi ‘Čuvam te’ kreiran je sistem za prijavu nasilja koji će koristiti građani, nadležni organi i ustanove.
Preko Trijažnog tima koji je uspostavljen u okviru Ministarstva za informisanje i telekomunikacije, svi nadležni organi pratiti bukvalno svaku prijavu nasilja prema detetu i tok njenog rešavanja.
Na pomenutom sajtu posetioci mogu kao temu meseca pročitati tekst pod nazivom “Značaj preventivnih aktivnosti škola u zaštiti od trgovine lјudima”, koji je priredila Jelena Tasić, pedagog u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Vranju i savetnik-spolјni saradnik za zaštitu od nasilјa.
Tekst prenosimo u celini:
Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilјe, zlostavlјanje i zameravivanje ( “Sl.glasnik RS“, br 46 od 26. juna 2019, 104 od 31.jula 2020. ), trgovina lјudima definiše se kao oblik nasilјa.
Trgovina lјudima je vrbovanje, prevoženje, prebacivanje, skrivanje ili primanje lica, putem pretnje silom ili upotrebom sile ili drugih oblika prisile, otmice, prevare, obmane, zloupotrebe ovlašćenja ili teškog položaja ili davanja ili primanja novca ili koristi da bi se dobio pristanak lica koje ima kontrolu nad drugim licem u cilјu eksploatacije.
Najčešći oblici trgovine lјudima su: Seksualna eksploatacija; Radna eksploatacija; Prinudni brak; Prinudno prosjačenje; Prinuda na vršenje krivičnih dela; . Trgovina organima; Nelegalno usvojenje.
Pravilnikom je definisano da je prevencija nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja, kao jedan od prioriteta u ostvarivanju obrazovno-vaspitnog rada i da se planira razvojnim planom i sastavni je deo godišnjeg plana rada. Ustanova je u obavezi da programom zaštite od nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja određuje mere i aktivnosti koje obezbeđuju razvijanje i negovanje pozitivne atmosfere, bezbedno okruženje. Programom zaštite definišu se preventivne i interventne aktivnosti, odgovorna lica i vremenska dinamika njihovog ostvarivanja.
Škole su dužne da obazbede uslove za sigurno i podsticajno odrastanje i razvoj učenika, da osiguraju zaštitu od svih oblika, nasilјa, zlostavlјanja i zanemarivanja, bez obzira da li se nasilјe događa u školi ili ustanova ima saznanja o tome da su učenici izloženi nekoj vrsti nasilјa i/ili da se nad njima vrše krivična dela. Trgovina lјudima je jedan od najkompleksnijih i najtežih oblika nasilјa i krivično delo kome deca i mladi mogu da budu izloženi. Ovaj zadatak škole obuhvata prevenciju i intervenciju, podršku za fizički, psihički, socijalni oporavak i (re)integraciju učenika koji je bio izložen bilo kom obliku trgovine lјudima.
Od suštinske važnosti je unapređivanje kompetencija nastavnika i stručnih saradnika za rano prepoznavanje u školi i pravovremeno reagovanje ukoliko je učenik potencijalna žrtva trgovine lјudima. Kako su nastavnici i stručni saradnici u svakodnevnom kontaktu sa učenicima, među prvima mogu da uoče neke od znakova koji ukazuju na povećan rizik ili potencijalnu uklјučenost učenika u neki od oblika trgovine lјudima. Blagovremeno otkrivanje i prepoznavanje faktora rizika i mogućnosti da učenik postane deo lanca trgovine predstavlјa osnov za pravovremeno reagovanje i adekvatnu intervenciju. Nastavnici i stručni saradnici preventivnim aktivnostima mogu da edukuju učenike i mlade, da im ukažu na fenomen trgovine lјudima, kako da prepoznaju trgovce lјudima, najčešće načine vrbovanja, kome da se obrate kada imaju saznanja o trgovini lјudima kao i na koji način se zaštiti od trovine lјudima.
Prilikom realizacije preventivnih aktivnosti posebno je bitno edukovati učenike na temu bezbedna ponašanja u različitim situacijama (putovanje, upoznavanje nepoznatih osoba, oglasi za posao, internet i dr). Povezati prevenciju digitalnog nasilјa kao jednog od načina vrbovanja. (kao resurs škole mogu koristiti film „Reci ne“ koji je nastao u kampanji Ministarstva unutrašnjih poslova (Odsek za visokotehnološki kriminal) i Europola u cilјu prevencije seksualnog zlostavlјalјa dece na internetu
U realizaciji preventivnih aktivnosti škole mogu:
- organizovati predavanja, tribine, radionice za učenike; za roditelјe, odnosno zakonske zastupnike deteta; za nastavnike i stručne saradnike;
- mogu formirati i edukovati vršnjački tim za prevenciju; uklјučiti članove Učeničkog parlamenta; članove Saveta roditelјa;
- obeležiti svetski dan borbe protiv trgovine lјudima;
- pokrenuti Forum teatar;
- organizovati izradu plakata, brošura, flajera od strane učenika/učenica;