Tržište nekrentenina u Srbiji u poslednjih nekoliko godina beleži rekordne brojke.
Prema izveštaju Republičkog geodetskog zavoda Srbije, tokom prvih 6 meseci 2022. godine, tržište nekretnina dostiglo je za 3,6 milijardi evra. Uprkos velikom porastu cena, potražnja ne pada, a najveći procenat stanova se kupuje za keš.
Međutim, šta je sa prosečnim stanovništvom koje stanove kupuje na kredit?
Prema Izveštaju Evropske centralne banke o finansijskoj stabilnosti, procenjuje se da će do manje potražnje, nižih cena nekretnina i manjih rata za kredite dođi onog trenutka kada se smanji inflacija i povećaju kamatne stope.
Stambeni i krediti za adaptaciju tada će biti povoljniji za sve kupce, pri čemu će i otplata biti jednostavnija i lakša.
Saznajte i šta je sve potrebno znati pre podizanja stambenog kredita i kako se pripremiti za ovaj korak.
Kreditna sposobnost za podizanje stambenog kredita
Kreditna sposobnost budućeg bankovnog dužnika odnosi se na to da li će on u budućnosti moći da redovno podmiruje obaveze, tačnije da isplaćuje glavnicu rate sa kamatom.
Zbog toga je pre podizanja stambenog kredita bankama potrebno podneti sledeća dokumenta:
- dokaz o redovnim primanjima;
- dokaz o statusu zaposlenja;
- podatke o poslodavcu kod koga je budući dužnik zaposlen;
- podatke o tome da li redovno izmiruje svoje finansijske obaveze prema drugim institucijama.
Banka na osnovu ovih podataka odlučuje koliki kredit može odobriti i na koji način opteretiti budžet budućeg klijenta na mesečnom nivou.
Prema tome, osnovica za kredit se obračunava na osnovu tromesečnog ili šestomesečnog proseka primanja u skladu sa platnim listama. U slučajevima kada se ne ispunjavaju potrebni uslovi, klijent banke ima opciju da odabere solidarnog dužnika koji ispunjava sve uslove i kao takav podiže kredit.
Uvidom u izveštaj kreditnog biroa procenjuje se da li su budući klijenti sposobni ili ne da pokriju mesečne troškove kredita za koji apliciraju. Zarada dužnika može biti opterećena najviše 60% od plate.
Pored kreditne sposobnosti, klijent mora imati: minimum 21 godinu i ne više od 65 do 70, kao i državljanstvo Republike Srbije i prebivalište na teritoriji naše zemlje.
Učešće za stambeni kredit – da li je neophodno?
Učešće za stambeni kredit deo je novca od ukupne vrednosti stambenog kredita koju klijenti bankama moraju isplatiti pre nego što im se odobri kredit. Iznosi od 10% do 20%, u zavisnosti od banke, a najčešće je ogromna prepreka onima koji žele da se skuće i zasnuju porodicu.
Da nema učešća za stamebni kredit, verovatno bi bio mnogo veći procenat kupaca koji stanove kupuju uz pomoć pozajmice od banaka.
Sa druge strane, učešće je i neka vrsta garancije bankama da pružaju svoje usluge i omoguće brz i jednostavan protok novca klijentima.
Neophodno je naglasiti da oni koji trenutno nisu u mogućnosti da odvoje keš za učešće, ne treba da gube nadu.
Nekoliko je opcija za podizanje stambenog kredita bez učešća:
- podizanje stambenog kredita hipotekom na drugu nekretninu u vlasništvu, tako da vrednost njenog iznosa bude 30% veća od kredita;
- subvencionisani krediti od strane Republike Srbije omogućavaju se osiguranicima kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita;
- prilaganje menice i hipoteke prvog reda.
Fiksna ili varijabilna kamatna stopa – šta je bolje?
Osnovna razlika između fiksne i varijabilne kamatne stope jeste u tome da li se kamata na mesečnu glavnicu podmirivanja obaveza prema banci menja.
Kod fiksne kamatne stope ne dolazi do promene kamate tokom godina otplate, dok je kod varijabilne to predodređeno kretanjima na tržištu. Međutim, razlog zbog koga se klijenti odlučuju za promenjivu kamatu jeste to što je ona niža od fiksne, što u početku može delovati primamljivije, ali sa sobom nosi određeni stepen rizika.
Za one koji trenutno razmatraju podizanje stamebnog kredita, savetuje se da se odluče za fiksnu kamatnu stopu, zbog nepredvidive situacije na tržištu i tendencija za rast kamatnih stopa.
Kao jedna od opcija namaće se i mešovita kamatna stopa, pri kojoj klijenti isplaćuju bankama jedan deo pozajmljenog novca u fiksnoj, dok drugi deo otplaćuju u varijabilnoj kamatnoj stopi.
Svakako je preporučljivo pogledati ponudu banaka, raspitati se o kretanjima na tržištu i pronaći najbolje rešenje.
Odaberite idealnu lokaciju u skladu sa mogućnostima
Činjenica je da cene stanova u Srbiji i dalje rastu, ali je ovaj porast najintenzivniji u najvećim gradovima. Čak ni u Beogradu i Novom Sadu rast cena možemo podeliti prema opštinama i naseljima.
Ukoliko ne želite preveliku ratu kredita, najbolje je da pronađete lokaciju koja odgovara vašim finansijskim mogućnostima. I dalje je na lokacijama van centra grada moguće pronaći sasvim pristojnu cenu za kvadrat.
Ono što je važno jeste da ta lokacija odgovara i vašim potrebama kao budućem stanovniku tog naselja.
Kada se odlučite za lokaciju, možete proveriti i koja banka nudi najbolje uslove za podizanje kredita, u čemu će vam pomoći digitalni brokeri.
Deluje da dolazak do sopstvene nekretnine nikada nije bio teži, kao i da će cene nastaviti da rastu bez ograničenja. Pa ipak, nije sve tako crno. Uz malo više truda i istraživanja, možete doći do povoljnog stambenog kredita na odgovarajućoj lokaciji. Srećno!