23.6 C
Vranje
nedelja, oktobar 6, 2024
Prikaži još
    NaslovnaReč po rečFELJTON: JEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČAJEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČA: Bitka za Oraovicu – deblokada sela (36.deo)

    JEDNA SRPSKO-ALBANSKA PRIČA: Bitka za Oraovicu – deblokada sela (36.deo)

    Bitka za Oraovicu kod Preševa je jedna od najvećih, ako ne i najveća akcija Združenih snaga bezbednosti tokom ovog ratnog sukoba. U samom selu, koje je bilo baza pripadnika južnog krila OVPMB i na prilazima trajala je tri dana, od 13. do 15 maja 2001. godine, a pratili su je brojni predstavnici međunarodnih organizacija, među kojima i Piter Fejt, predstavnik generalnog sekretara NATO.

    Sama deblokada sela počela je 14. maja u podne, posle više apela upućenih naoružanim Albancima da se predaju i civilima da se odupru pritiscima pripadnika OVPMB. Sama bitka je počela posle 14 časova, kada su pripadnici OVPMB otvorili vatru na snage bezbednosti.

    Oko 16 časova, veća grupa civila, uglavnom žena i dece, napustila je Oraovicu, posle čega su pripadnici Združenih snaga bezbednosti otvorili žestoku vatru po protivnicima. Do 20 časova dve trećine sela su počišćene, a sutradan oko 11 časova zauzeto je i poslednje uporište Albanaca – bunker kod seoskog mlina.

    Jedan broj naoružanih se predao srpskim snagama, veliki broj je zarobljen, a tokom operacije ubijeni su: Barduhil Osmani – komandant Delta (1972), Mitat Musliu (1981) , Kastriot Arifi (1976), Sami Ukšini (1978) i Šaban Ukšini – komandant Teri (1969). Zaplenjena je ogromna količina svih vrsta oružja, ratne i medicinske opreme.

    Džemailji ne priznaje odluke Glavnog štaba OVPMB

    Komandanti OVPMB Ridvan Ćazimi Šefket Musliu i Muhamed Džemailji
    Komandanti OVPMB Ridvan Ćazimi Šefket Musliu i Muhamed Džemailji

    Dva dana kasnije, na severu opštine Bujanovac, Čarska grupa OVPMB, pod komandom Muhameda Đžemailjija, započela je veliku ofanzivu napadima na sve putne pravce i sve baze vojske i policije, posebno na strateški važan Vrh Sveti Ilija.

    U napadu na vozilo Vojske Jugoslavije kod sela Ravno Bučje, poginuo je vojnik Veliša Kijanović (1970), a teško ranjeni Đuro Bojović (1948) preminuo je istoga dana na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu. Lakše povrede su zadobili vojnici: Zoran Stojanović, Predrag Čučković, Slavoljub Jovović i Njegoš Jašović.

    Ovo je inače bio Džemailijev odgovor na proces demilitarizacije koji je počeo u Lučanima i Turiji, u duhu dogovora koji su 12. maja postigli i potpisali albanski i srpski pregovarači. Džemaili se oštro protivio ovom dogovoru, pa je izjavio da ne prihvata odluke Glavnog štaba OVPMB iz Končulja, čiju su „komandanti prodali interese albanskog naroda u Preševskoj dolini“.

    Započinje rešenje srpsko-albanskog sukoba

    Što je vreme više odmicalo, svi izveštaji sa terena su nagoveštavali kakav će biti ishod ovog sukoba. To je postalo jasno posebno posle bitke za Oraovicu, koju su sa distance pratili predstavnici Bele kuće, Evropske unije, NATO, KFOR i Posmatračke misije.

    Sa promenjenom situacijom na terenu, počela je i široka diplomatska aktivnost predstavnika međunarodne zajednice i njihovi sve češći kontakti sa srpskim vlastima u Beogradu, predstavnicima Koordinacionog tela, te vojnim predstavnicima obeju strana – Komandom združenih snaga bezbednosti i Štabom Oslobodilačke vojske Preševa.Medveđe i Bujanovca.

    Njihovi kontakti i brojne pregovaračke aktivnosti na terenu, koje su se svodile na bezuslovnu demilitarizaciju, demobilizaciju, predaju oružja i rasformiranje OVPMB, dali su konkretne rezultate. Tako se, već 17. maja, Združenim snagama bezbednosti, predalo 108 pripadnika OVPMB, koji su prihvatili poziv o predaju oružja u zamenu za garantovanu amnestiju, a predstavnicima KFOR njih 125. Sutradan KFOR su se predala još 44 naoružana Albanca.

    Radoman Irić

    Napomena: Prenošenje teksta ili delova teksta nije dozvoljeno bez kontakta redakcije i odobrenja autora feljtona.

    Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 61 6040777 (WhatsApp / Viber / Telegram).
    spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

    Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala VOM. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija "VOM" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.

    Popularno

    U Vranju se obeležava Dan evropskih jezika

    Javna ustanova Narodni univerzitet u Vranju organizovala je obeležavanje Dana evropskih jezika koje će biti  održano večeras  u Galeriji ove ustanove, sa početkom u...

    IN MEMORIAM: Gorazd Čuk

    DEČIJA NEDELjA U TRGOVIŠTU: Nedelјa posvećena deci