U Vranju su nam se neke ulice i trgovi negde zaturili, kao – kutije šibica. Bože oprosti na poređenju, ali to mu nekako tako dođe.
Ako je verovati nekim podacima gradskih vlasti, trebalo bi da na tom spisku danas u Vranju imamo 574 ulice i trga.
Pored naših i svetskih velikana, istorijskih mesta i događaja, na tom spisku su i – Kurta i Murta.
Na ovu temu sam spreman da polemišem jer smo se, kao lokalna samouprava, u velikom broju slučajeva, tako gadno ogrešili o ljude i događaje. Evo jednog.
Prvi pisani trag o Vranju datira iz 1093. godine, a ostavila nam ga je ANA KOMNINA (Carigrad, 1083-1153) vizantijska princeza i istoričarka.
Pišući u vladavini svoga oca, vizantijskom vojskovođi Aleksiju I Komninu, ona je u svom čuvenom delu „Aleksijada“ (sastoji se od 15 knjiga), zapisala da je raški župan Vukan 1093. godine, u svom osvajačkom pohodu, stigao do Vranja.
„Na to se Vukan osmeli i kako nije preostalo nikoga da mu se suprotstavi, poče da pljačka susedne gradove i zemlje. I okolinu Skoplja potpuno opustoši, a delom i popali. Ali, ne samo to, nego, zauzevši Polov i stigavši do Vranja, uništi i opustoši sve i odvuče otuda mnogo plena, pa se vrati u svoju zemlju“, zapisala je Komnina.
Tu godišnjicu smo naravno prihvatili, jer stariji pisani trag nemamo.
Da podsetim: 1993. godine Vranje je velikim muzičko-scenskim spektaklom na stadionu Jumka, obeležilo devet vekova postajanja.
Ali, ostaje pitanje:zašto danas u Vranju neka ulica, trg, institucija, udruženje… ne nose ime Ane Komnine.
A neke druge sredine ovakav istorijski beleg platile bi suvim zlatom.
[democracy id=”3″]
Autor: Radoman Irić